Rušení nočního klidu, potyčky a domácí násilí. Policisté evidují během Silvestra tři tisíce zásahů
Policisté museli během Silvestra řešit v celém Česku 3250 případů, což je podle mluvčího Ondřeje Moravčíka přibližně stejně, jako v předchozích letech. Rozdíl oproti běžnému dni představoval typ zásahů – policisté museli řešit mnohem více konfliktních situací či případů rušení nočního klidu. A to zejména v centru metropole. Hasiči pak evidují téměř čtyři stovky výjezdů k požárům způsobeným zejména zábavní pyrotechnikou.
„Založených akcí bylo celkem 3250, což odpovídá přibližně běžnému pracovnímu dnu. Nicméně rozdíl byl především v jejich charakteru, protože za celý silvestrovský den a noc to byly, řekněme, vážnější incidenty týkající se především různých potyček, ať už v domácnostech nebo na veřejných místech, na náměstích,“ shrnuje silvestrovské policejní statistiky pro server iROZHLAS.cz policejní mluvčí Ondřej Moravčík.
Zranění pyrotechnikou, požáry košů a keřů. Při novoročních oslavách zasahovaly záchranné složky
Číst článek
Podle něj policisté hlídali také dodržování nočního klidu či městských vyhlášek, které na vybraných místech zakazují odpalování pyrotechniky. „Jde dokonce o nejčastější případy, kterými jsme se zabývali. Z tohoto pohledu se ale ten letošní Silvestr nijak nelišil od těch předcházejících,“ popisuje Moravčík.
Překvapivý nebyl Silvestr podle Moravčíka ani z hlediska míst, ve kterých museli policisté zasahovat. Dominovaly regionální metropole a Praha. „Nejvíce případů je z Prahy a pak to kopíruje ta velká krajská města – tedy místa, kde je více obyvatel a kde je větší fluktuace osob. Tím pádem je to Praha, Brno, Ostrava, Ústí a další velká krajská města,“ dodává.
Na pražském Staroměstském náměstí bylo podle odhadů pracovníků bezpečnostních složek oproti minulým rokům více lidí. Svou roli podle nich sehrála skutečnost, že tradiční centrum oslav – Václavské náměstí – řadu turistů už odrazuje. Kvůli novoročním oslavám policie posílila hlídky, které byly vybaveny i dlouhými zbraněmi. Ty hlídkovaly také před významnými památkami. Na obou náměstích byly také připravené sanitky.
Hasiči evidují stovky výjezdů
Kvůli požárům způsobeným zábavní pyrotechnikou museli během silvestrovské noci také vyjíždět hasiči.
„Nejčastěji se jednalo o požáry odpadních košů, kontejnerů, nebo zbytků z pyrotechniky, které byly zapáleny při nočních oslavách. Velmi často se jednalo také o požáry porostů, zejména keřů, trávy či živých plotů, jejichž příčinou byla rovněž pyrotechnika. Během silvestrovských oslav hasiči zasahovali u 355 požárů,“ popsala mluvčí hasičů Lucie Pipiš.
Nejvíce případů evidují hasiči v Moravskoslezském kraji, kde museli vyjíždět celkem k 63 požárům, 16 z toho způsobila zábavní pyrotechnika. Mimo to ale museli hasiči zasahovat také u požárů průmyslových hal.
„Mezi závažnější požáry, které museli hasiči během silvestrovského dne řešit, byl třeba požár průmyslové haly ve Frýdlantu nad Ostravicí. A v Moravskoslezském kraji od brzkých ranních hodin zasahovaly jednotky třetího stupně požárního poplachu také u požáru ve skladovací hale v Horním Benešově,“ dodává Pipiš.