Brněnské ANO dál řeší nejasnosti kolem daru od Rusňáka. 'Musíme to účetně narovnat,' řekl primátor
Hnutí ANO neuvedlo ve výroční zprávě milionový dar od brněnského podnikatele Davida Rusňáka. Předseda Andrej Babiš ho už dříve označil za neplatný, jelikož nebyla podepsaná smlouva. Podle nového občanského zákoníku stačí ústní dohoda, podle zákona o politických stranách ovšem musela být smlouva písemně. Dokumenty o daru chybí.
„Darovací smlouvu lze uzavřít i ústně. Pokud schází písemná forma, není to pro platnost darovací smlouvy rozhodné," vysvětlila specialistka na občanské právo Iveta Petřeková. Nový občanský zákoník dává podle ní v tomto ohledu poměrně velkou volnost.
Babiš: Žádný dar od Rusňáka neexistuje, smlouvu jsme nepodepsali, v Brně mají nepořádek
Číst článek
„Pokud by předmětem darovací smlouvy byla například nemovitá věc, potom zákon vyžaduje písemnou formu. Pokud jsou však předmětem daru movité věci nebo finanční dar, tak postačí, aby smlouva byla uzavřena ústně," doplnila advokátka.
Přímo v zákoně se pak píše, že darovací smlouva vyžaduje písemnou formu „při darování věci zapsané do veřejného seznamu (zpravidla jde o nemovitost – pozn. red.)" nebo v případě, že „nedojde k odevzdání věci zároveň s projevem vůle darovat a přijmout dar." Jinak je na jednotlivých stranách, zda si obsah smlouvy potvrdí i písemně.
S takovým výkladem ovšem nesouhlasí politolog a člen Úřadu pro dohled nad financováním politických stran a hnutí Jan Outlý. Na Twitteru upozornil, že podle zákona o sdružování v politických stranách a v politických hnutích smlouva nutná byla.
Není zřejmé, kterou právní úpravou se mají sponzorské dary pro strany řídit. Podobný případ se totiž doposud neřešil.
„Pokud jde o nemovitost, tak je potřeba darovací smlouva v každém případě. Pokud jde o věci, jako jsou obrazy nebo automobily, tak platí, že darovací smlouva může být i ústní, pokud se předmět daru předává současně s uzavřením smlouvy," řekl serveru iROZHLAS.cz spoluautor nového občanského zákoníku Karel Eliáš.
„Pokud ale zákon o politických stranách vyžaduje pro určité darování písemnou smlouvu, tak má přednost zákon o politických stranách.“
Vokřál: Dar i účetnictví řešíme
Nejasností kolem daru si je vědom i brněnský primátor Petr Vokřál (ANO): „To jsou všechno aspekty, kterých jsme si vědomi. Důležité ale je, abychom si srovnali záležitosti tři roky staré, aby náhodou potom nevznikl problém, že nebudeme schopni, když už nemáme podepsanou smlouvu, jasným způsobem prokázat ty darované záležitosti, které byly součástí smlouvy."
Kvůli chybějícím podpisům na dokumentu přitom Andrej Babiš již dříve v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz označil Rusňákův dar za neplatný. „Žádný dar jsme nepřijali, protože smlouva nebyla podepsaná," prohlásil.
Manželka Rusňáka odstoupila z volební kandidátky ANO. Čelili jsme výraznému tlaku, tvrdí
Číst článek
Argumentoval také tím, že obdobnou dohodu může podle stanov hnutí uzavřít pouze předseda. Podle webu ANO ale k uzavření darovací smlouvy stačí souhlas krajského manažera nebo předsedy místní či oblastní organizace.
Podle Babiše šlo o „nepořádek" v brněnské organizaci, nařídil proto interní audit. Hnutí ANO tak nyní dává dar dohromady. „Teď komunikují účtaři od pana Rusňáka s centrálou, v tomto okamžiku nemám nic nového než to, co jsem říkal. V okamžiku, kdy se odkomunikují nákladové položky, tak pak budu vědět více," popsal Vokřál.
Rusňák před komunálními volbami v Brně v roce 2014 daroval místní buňce celkem 1,1 milionu korun. Podle mluvčího Rusňákova koncernu DRFG Jiřího Hrabovského šlo o nepeněžité plnění – konkrétně například o reklamní bannery, ale i pastelky nebo lepicí pásky.
David Rusňák
Podnikatel David Rusňák figuruje v kauze úniků z policejních databází a trestních řízení. Krátce po svém zadržení ukončil členství ANO. Za manželku má brněnskou radní Petru Rusňákovou (ANO), jde tak o zetě náměstkyně ministra financí pro daně a cla Aleny Schillerové.
Záznam o daru, jak upozornil server iROZHLAS.cz, ale chybí ve výroční zprávě hnutí za rok 2014. „V každém případě musíme účetně tu záležitost narovnat, to je jasné," dodal k tomu Vokřál.
Nový úřad pro dohled nad stranami se nedostatky v dokumentu o hospodaření hnutí zabývat nebude, jelikož jde o tři roky starou záležitost. Vladimír Koníček (KSČM), předseda kontrolního výboru sněmovny, který měl do letošního roku financování stran na starosti, serveru iROZHLAS.cz řekl, že si k celé věci vyžádal od lídra hnutí vysvětlení. Až ho dostane, obrátí se prý s podnětem na finanční úřad.
„Já jsem poslal panu předsedovi Babišovi žádost o jeho stanovisko k té situaci, tak doufám, že pan předseda nějaké vysvětlení pošle. Potom budeme posílat podnět s informací finančnímu úřadu, že je s tou zprávou něco v nepořádku," popsal poslanec.