S Václavem Havlem se v katedrále rozloučila rodina, přátelé i světoví státníci
Česko se dnes rozloučilo s Václavem Havlem. Na počest bývalého československého a českého prezidenta se držela minuta ticha, v Praze zněly sirény a také všechny kostelní zvony. V pravé poledne začal ve Svatovítské katedrále exprezidentův státní pohřeb, na který do Prahy přijela řada státníků a osobností z celého světa.
Poctu bývalému prezidentovi naší země vzdal papež Benedikt XVI., jehož dopis v katedrále přečetl Apoštolský nuncius Giovanni Coppa, bývalý velvyslanec Vatikánu v Československu.
Projevy Václava Klause, Karla Schwarzenberga a Madeleine Albrightové při pohřbu Václava Havla
„Se zármutkem jsem se dozvěděl o zesnutí Václava Havla. Chci vyjádřit upřímnou soustrast všem,“ četl Coppa česky. Papež ocenil Havlův boj za lidská práva za totality a vyzdvihl jeho vizionářské vedení při vytváření demokracie.
Arcibiskup Dominik Duka během zádušní mše, kterou v Chrámu sv. Víta sloužil, řekl, že celý životní příběh Václava Havla byl zázrak. Proti veškerému očekávání se totiž splnily všechny jeho sny. „Jenže to nebyly sny, byly to Tvé nejvnitřnější tužby,“ oslovil zesnulého.
Arcibiskup také připomněl Havlova slova: „Milá Anežko, děkujeme ti za ochrannou ruku, kterou jsi nad námi držela v listopadu 1989. Prosím, měj ruku i nadále připravenou, třeba ji budeme i nadále potřebovat."
Prezident Václav Klaus ve smutečním projevu Václava Havla označil za velkou osobnost našich moderních dějin, na kterou budeme vzpomínat s vděkem, úctou a respektem. Připomněl, že se nyní často říká, že Havel odešel, proto chce připomenout to, co neodchází, nebo by odejít nemělo.
„Že svoboda je hodnotou, které stojí za to přinášet hodnoty, a že za pravdu, je-li člověk o ní přesvědčen, stojí za to podstoupit zápas i s osobními riziky.“
Zachování Havlova odkazu podle Klause záleží už jen na nás. „Nejsme velký národ, a proto ani velkých postav nemáme na rozdávání. Přesto jsme často dopouštěli, aby bylo jejich dílo a odkaz zplošťováno či deformováno, a tím znehodnocováno. Věřím, že Václava Havla nic takového nečeká. To už je ale jen a jedině na nás.“
Po prezidentovi dostal slovo ministr zahraničí a Havlův dlouholetý přítel ještě z dob disentu Karel Schwarzenberg, který nechtěl mluvil o Havlových činech a zásluhách, ale připomněl jeho četné přátele, kteří ho v minulosti podporovali. „Mnozí mi tu chybí, nejen proto, že předešli Václava Havla, ale také proto, že o nich protokol neví,“ řekl Schwarzenberg.
Pohřeb Václava Havla jsme sledovali ONLINE
Šéf české diplomacie také připomněl heslo Václava Havla "Pravda a láska". Jak řekl, za slova o pravdě a lásce se Havlovi mnozí vysmívali, přesto je to podstata lidského boje, který bude trvat po celou existenci lidstva. „Boj o lásku a pravdu nesmíme nikdy vzdát. Pane prezidente Havle, za pravdu a lásku a jejich vítězství budeme nadále bojovat. Můžete se na nás spolehnout.“
Někdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová zesnulého exprezidenta označila za jedinečného člověka. „Jako vězeň konfrontoval své věznitele pravdou. Jako prezident vdechl nový život nejen této republice. Jako světoobčan vnášel světlo do nejhlubší temnoty,“ řekla Albrightová.
„Nikdy nebyl uspokojen, že vykonal vše, co mohl vykonat. Ti, co si o něm mysleli, že je naivní, se nemohli více mýlit.“
„Málo kdo byl více Čech než Václav Havel. Avšak jeho důvtip a laskavost, moudrost a hloubka jeho myšlenek promlouvala ke všem. Měla jsem tu čest těšit se z jeho přátelství. Bude nám hrozně chybět, ale nikdy, nikdy na něj nezapomeneme,“ zakončila svůj krátký proslov nad Havlovou rakví Madeleine Albrightová.
Státní pohřeb zakončila česká hymna a 21 dělostřeleckých salv z Petřína.