Senát odmítl spoření v soukromých penzijních fondech
Další neúspěch utrpěly dnes v horní komoře parlamentu vládní reformní zákony. Kromě normy o záchranné zdravotnické službě senátoři zamítli vše, co se týkalo systému zdravotnictví a podobné je to i s penzijní reformou. V Senátu totiž drží většinu opoziční sociální demokracie.
Vedení ČSSD varuje už dnes, že i když vládní koalice prosadí změny důchodového systému, pokud se sociální demokraté dostanou k moci, zruší druhý pilíř penzijního systému, ve kterém si by si lidé měli spořit v soukromých fondech.
„Naší snahou bude buď ten pilíř zrušit, nebo ho modifikovat tak, aby to nebyla solidarita naruby, aby to nezatěžovalo příjmově slabší a střední vrstvy, zejména zvýšeným DPH, a aby to nebylo výhodné pouze pro dva subjekty, a to pro lidi, kteří mají nejvyšší příjmy, a pro penzijní fondy, které se samozřejmě na tyto peníze velmi těší,“ řekl předseda Senátu za ČSSD Milan Štěch.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík uvedl, že sociální demokracie nechce žádnou důchodovou reformu.
Předseda Senátu za ČSSD Milan Štěch a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík mluví o schvalování reformních zákonů v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3
„Sociální demokracie nepřišla s žádným vlastním konceptem mimo koncept zvyšování daní, který vzhledem k tomu, jak vypadá situace v eurozóně a k tomu, že se na nás blíží další velká finanční krize, je takřka nemožný a zvýšil by obrovským způsobem nezaměstnanost a výdaje státu,“ řekl Petr Gazdík.
Zdůraznil, že koalice ustoupila ČSSD v tom, aby druhý pilíř nebyl pro občany povinný. „Nám neustoupili, oni ustoupili Věcem veřejným, co se týká nepovinného systému,“ oponoval Milan Štěch.
O reformních zákonech z dílny ministra financí Miroslava Kalouska budou znovu rozhodovat poslanci. Šéf státní kasy věří, že sněmovna koaliční většinou veto senátu přehlasuje. Podle něj Česká republika zavedení takzvaného druhého pilíře důchodového spoření potřebuje.
„Není možné, aby v jednom jediném stávajícím průběžném pilíři se dostatečně odehrál princip solidarity a zásluhovosti. Vždy bude jedno na úkor druhého. Chceme-li sledovat obojí, chceme-li sledovat jak solidaritu vysokopříjmových s nízkopříjmovými, tak také příslušnou míru zásluhovosti těch, kteří hodně platí, a měli by tedy brát o to větší důchod, pak nám nezbývá nic jiného, než to rozdělit do dvou různých pilířů stejného systému,“ řekl Miroslav Kalousek.