Senát se připravuje na hlasování o zákonných opatřeních, která připravil kabinet v demisi

Zákonná opatření, která připravil kabinet v demisi, dnes projednají senátní výbory, aby poté vydaly doporučení plénu. Jedná se o zvýšení plateb za státní pojištěnce, daňové úpravy navázané na nový občanský zákoník a také o změny v zákoně o veřejných zakázkách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát 26,6,2013 (ilustrační foto)

Senát 26,6,2013 (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Místopředseda horní komory a občanský demokrat Přemysl Sobotka ale tvrdí, že zákonná opatření se mají používat jen v nejnutnějších případech, což se, podle něj, netýká třeba daní.

Za situace, kdy neexistuje Poslanecká sněmovna, přebírá iniciativu právě Senát. Zákonná opatření musí podepsat prezident a následně schválit nově zvolení poslanci. Jinak jsou neplatná.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zákonných opatřeních mluvili v poledních Ozvěnách dne předseda Senátu za ČSSD Milan Štěch a člen Ústavně-právního výboru Senátu za ODS Jaroslav Kubera.

Pokud Senát zákony neprojedná, došlo by podle předsedy Senátu Milana Štěcha k velkému zmatku:

„Nový občanský zákon by sice platil, je účinný od 1. ledna 2014, ale navazující zákony by nebyly. A to by šlo výrazně za předchozí vládou, protože ta je měla připravit včas. Já vím, že může být námitka, že jsme je na minulé schůzi zamítli, ale to je právo Senátu, aby vyjádřil svůj názor.“

Podle senátora Milana Kubery není novela zákona o veřejných zakázkách nezbytná:

Pokud je Poslanecká sněmovna rozpuštěna, náleží omezená zákonodárná funkce Senátu, který může přijímat zákonná opatření Senátu ve věcech, které nesnesou odkladu a vyžadovaly by jinak přijetí zákona. Senátu však nepřísluší přijímat zákonné opatření ve věcech ústavy, státního rozpočtu, státního závěrečného účtu, volebního zákona a mezinárodních smluv podle čl. 10 ústavy. Zákonné opatření může Senátu navrhnout jen vláda a musí být následně schváleno Poslaneckou sněmovnou na její první schůzi. Neschválí-li je Poslanecká sněmovna, pozbývá další platnosti.

„Kromě toho se pan premiér v demisi Rusnok včera v Otázkách Václava Moravce přiznal, že poplatky za pobyt v nemocnici nepředloží jako zákonné opatření a dá je nové sněmovně s tím, že se dá v pohodě stihnout jejich schválení. To znamená, že když to jde u tohoto bodu, tak to jde u velmi podobného bodu, a to je zvýšení platby za pojištěnce.“

„Také řekl velmi důležitou věc, takovou výhrůžku, že pokud senátoři budou zasahovat do zákonných opatření, tak je může podle zákona stáhnout. A že je stáhne. Kupodivu by chaos nevadil, kdyby takovou výhrůžku realizoval,“ dodal Kubera.

Podle Štěcha Senát nebude žádné návrhy dávat, alespoň podle toho, co slyšel v klubu ČSSD: „My víme, že limitující částku za platby za pojištěnce zná předseda vlády Rusnok. A my nechceme jít za hranu zákona, aby nám někdo říkal, že nepřímo zasahujeme do rozpočtu. On nemění státní rozpočet, on navrhuje v rámci státního rozpočtu posun, který my tu můžeme schválit.“

Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme