Senát se vrátí k projednání zákonných opatření vlády, ze čtyř zatím schválil jen jedno

Senátoři projednají tři zákonná opatření vlády v demisi. Zákon o veřejných zakázkách a balík daňových změn souvisejících s novým občanským zákoníkem ale chtějí ještě proti záměru vlády upravit. Naopak zvýšení plateb za státní pojištěnce schválí beze změn.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátoři za ODS Přemysl Sobotka a Jaroslav Kubera.

Senátoři za ODS Přemysl Sobotka a Jaroslav Kubera. | Zdroj: ČTK

Nejvíce úprav chystá Senát u balíku daňových změn souvisejících s novým občanským zákoníkem. Ze zákonného opatření by měly zmizet například mimořádné odpisy pro podnikatele. Úprav se podle šéfa senátorů ČSSD Petra Víchy dočká i zákonné opatření k zakázkám:

„Náš výbor ještě přijal některá drobná technická zpřesnění, se kterými pan premiér také souhlasil.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O zákonných opatřeních natáčela redaktorka Věra Masopustová

Senátoři zřejmě zachovají současný limit pro malé veřejné zakázky. Ten tak v případě stavebních tendrů má zůstat na třech milionech korun. Podle už přijatého zákona o veřejných zakázkách by jinak tato hranice od roku 2014 klesla na jeden milion korun, a to by prý způsobilo komplikace zvlášť menším obcím.

„Veřejná správa by už nebyla technicky schopná to zvládnout a Úřad pro hospodářskou soutěž už v žádném případě. Tím by se skoro zastavil proces zadávání veřejných zakázek. Myslím si, že teď všichni potřebují čerpat dotace z Evropské unie, abychom nepřišli o desítky miliard korun,“ říká Vícha.

Část senátorů ODS pro změnu hlasovat podle šéfa jejich klubu Jaroslava Kubery nebude:

Zleva senátoři za ČSSD Zdeněk Škromach, Milan Štěch a Eliška Wagnerová | Foto: ČTK

„My se domníváme, že ani jedno ze zákonných opatření si nezaslouží, aby bylo schváleno. Vláda ještě k tomu v demisi má provádět běžnou údržbu. To znamená, aby splachovalo splachovadlo na toaletě, a ne dělat rekonstrukci celého domu. Ona se chová, jako kdyby tady byla ještě dlouho, a já se nechci moc mýlit, možná že ještě dlouho bude. A když ne, tak s mnohými ministry z této vlády se potkáme ve vládě příští,“ vysvětluje.

Senát schválí zákonné opatření, které zvyšuje platbu za státního pojištěnce o 64 korun. Do zdravotnictví tak půjde ročně o pět miliard korun víc. Levice zvýšení plateb vítá. Ale stejně jako ODS chce ve zdravotnictví systémové změny.

„Je to skutečně jenom první pomoc. Úkolem příští vlády bude tento systém stabilizovat, systém zdravotní péče napravit, uchovat dostupnost zdravotní péče, zachovat a nenechat klesat,“ říká za ČSSD místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.

Zachrání se nemocnice?

Podle ministra zdravotnictví v demisi Martina Holcáta navýšení plateb zachrání řadu nemocnic před finanční krizí:

„Je to akutní resuscitace, která má zachránit stav. Nebudu tvrdit, že je to na poslední chvíli, ale je to důležité teď, protože po novém roce by to mohlo být velmi kritické. Hlásí se mi dodavatelské firmy, které chtějí zastavit dodávání léků, rohlíků, potravin a podobně. Což může znamenat krizi v některých nemocnicích, takže tomu bychom měli čelit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Radiožurnálu byli místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala a náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek

Se změnou ale opět nesouhlasí část senátorů ODS.

„Jsem proti tomuto návrhu zákonného opatření, a ne z toho důvodu, že by nemocnice nebo zdravotní pojišťovny prostředky nepotřebovaly. Jde mi spíše o princip, protože tady jde o to, že my stále naléváme peníze do systému, aniž máme nad penězi kontrolu, ale také aniž došlo k reformě systému jako takového,“ vysvětlila důvody nesouhlasu Daniela Filipiová.

Podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka není v současné chvíli možné vydat víc peněz. Pohrozil dokonce, že kdyby se senátoři pokusili částku navýšit, vláda stáhne návrh úplně.

„Dluh vůči nemocnicím se pohybuje mezi deseti až patnácti miliardami. Když se vrací třetina z toho, tak to samozřejmě nemůže pokrýt to, o co zdravotnictví díky státu přišlo,“ tvrdí místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala.

„Částka je konečná. Je tady ale ještě žádost Veřejné zdravotní pojišťovny o půjčku, je tu možnost odkoupit nedobytné pohledávky pojišťoven. Jsou tady další nástroje, není to jen o přilévání prostředků do systému,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.

Premiér v demisi Jiří Rusnok věří, že zákonná opatření nakonec projdou horní komorou parlamentu bez zbytečných změn:

„Já věřím, že najdeme velmi schůdný kompromis ve všech těch otázkách. Oni už také některé věci vstřícně stáhli, takže si myslím, že to zdárně dokončíme.“

Pod Senátem schválená zákonná opatření ještě musí podepsat prezident republiky a schvalovat je budou i noví poslanci.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme