Smlouva Evropské unie z Lisabonu rozděluje české zákonodárce
Komunisté neuspěli v Poslanecké sněmovně s návrhem, aby se projednávání takzvané lisabonské smlouvy odložilo na neurčito. Poslanci ale dosud debatu o dokumentu, který má místo neschválené euroústavy reformovat instituce Evropské unie, nedokončili. Kdy diskusi uzavřou, aby o smlouvě mohli hlasovat, tak zatím nejde přesně odhadnout. Hlasování o klíčovém dokumentu EU bude možná až na podzim letošního roku.
Podle komunistů by se o lisabonské smlouvě mělo mluvit, až poslanci dostanou její definitivní znění. Ke komunistické kritice se přidali i dva poslanci ODS. Podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika by navíc lidé o smlouvě měli rozhodnout v referendu: "Lisabonská smlouva je věcí, která vstupuje do suverenity, a proto si myslím, že mají občané právo rozhodnout hlasováním."
S referendem ale nesouhlasí vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra: "Je to ke schvalování v obou komorách parlamentu, může se vyjádřit i Ústavní soud, pokud o to poslanci nebo senátoři požádají."
Posle sociálních demokratů by se lisabonská smlouva měla schválit co nejdříve. I na základě debat o tomto dokumentu se chce ČSSD rozhodnout, jestli přistoupí na klid zbraní v době českého předsednictví EU v roce 2009. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek řekl Radiožurnálu: "Pokud v tom ODS nebude mít jasno, že přijme rychle lisabonskou smlouvu, tak my nebudeme s nimi o tom klidu zbraní v době evropského předsednictví jednat."
Lisabonská smlouva začne platit, pokud jí ratifikují všechny členské státy Unie. Zatím to udělaly například Maďarsko, Slovinsko, Rumunsko, Malta a Francie.