Poslanci přes noc jednali o pandemickém zákonu. Kvůli obstrukcím se zkrátila doba pro řečníky
První z poslanců řádně přihlášených do debaty o pandemické novele se dostal ke slovu v noci po téměř čtyřech hodinách od začátku jejího opětovného sněmovního projednávání po senátním vetu. Předtím vystupovali především zákonodárci s přednostním řečnickým právem, převažovali kritici vládní předlohy. Na ně se nevztahovalo omezení prosazené koalicí, podle kterého poslanci mohou promluvit k tématu jen jednou po dobu nejvýše deseti minut.
Na úvod vystoupil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a požádal poslance o podporu. Senátor Zdeněk Hraba (STAN) naopak shrnoval výtky, které Senát měl.
Válek následně hájil novelu pandemického zákona. „Pandemický zákon v žádném případě neomezuje občany a ani omezovat nebude,“ prohlásil. Zopakoval, že jde o pojistku pro bezpečí obyvatel pro případ, že by se na podzim objevila jakákoli nová mutace koronaviru nebo že by se epidemická situace zhoršila. Ministr rovněž poukazoval na to, že zákon umožňuje i řadu technických záležitostí, které zajišťují komfort a servis občanů.
Válkovi oponoval předseda SPD Tomio Okamura. Ten při sněmovním projednávání senátního veta pandemické novely mluvil 1,5 hodiny. Pandemický zákon označil za zbytečný. Umožňuje podle něho restrikce, které jsou jinak možné jen při vyhlášeném nouzovém stavu.
Koalice po šesti hodinách prolomila Okamurův projev. Odhlasovala, že schůze může pokračovat přes noc
Číst článek
„Chcete ovládat životy občanů za každou cenu,“ prohlásil Okamura na adresu koalice. Ta podle Okamury přišla o podporu vlastních senátorů i veřejnosti. „Ono to opravdu vypadá, že vládní poslanci žijí v nějakém skleníku,“ uvedl.
Hnutí SPD opakovaně avizuje, že bude přijetí zákona blokovat všemi možnými způsoby. Poslanecká sněmovna v této souvislosti – z podnětu vládní koalice – rozhodla o omezení řečnické doby.
Poslanci bez přednostního práva budou moci na návrh předsedy klubu KDU-ČSL Marka Výborného vystoupit v diskusi o novele jen jednou, a to nejvýše deset minut.
Prvním řečníkem v běžné debatě byl Jan Hrnčíř z hnutí SPD, které proti novele vedlo rozsáhlé obstrukce. Hrnčíř předlohu označil podobně jako další odpůrci za paskvil. Vláda se podle něho nemůže chválit za to, že zrušila nouzový stav, když skoro na všechny restrikce bude stačit nová podoba pandemického zákona.
Po Hrnčířovi vystoupila poslankyně SPD Karla Maříková, podle níž vláda předložila ke schválení „totalitní nástroj“.
Do debaty se přihlásily dvě desítky poslanců z SPD a také z ANO.
Dolní komora projednává pandemickou novelu znovu kvůli senátnímu vetu z minulého týdne. Senát ji odmítl hlasy svých členů zvolených za vládní strany zejména kvůli možné protiústavnosti některých ustanovení.
K přehlasování senátního veta jsou nutné v dolní komoře hlasy nejméně 101 ze 200 poslanců. Koalice potřebný počet členů dolní komory má.
Při prvním schvalování počátkem února dolní komora pandemickou novelu hlasy koalice prosadila ve stavu legislativní nouze po zhruba 35 hodinách. Schvalování programu tehdy trvalo kvůli obstrukcím SPD asi 23 hodin.