Snížit trestní odpovědnost nebude snadné, varují odborníci

Počet násilných trestných činů, které v Česku spáchají děti, stoupá. Ministr spravedlnosti Pavel Němec proto uvažuje o posunutí trestní odpovědnosti u závažných deliktů z 15 až na 12 let. Snížit věkovou hranici ale nebude snadné. Odborníci upozorňují, že v návrhu nového trestního zákona nestačí jen přepsat číslici 15 na dvanáctku. Takové opatření by si totiž vyžádalo zásadní změny v mnoha právních normách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

okno s vězni

okno s vězni | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

O tom, jestli by soudy měly posílat za mříže už dvanáctileté děti za vraždy nebo těžké ublížení na zdraví, už politici, právníci a psychologové diskutují deset let. S úvahou na toto téma unionistický šéf spravedlnosti Pavel Němec opět přišel poté, co policie zjistila, že vrahem třináctileté dívky z Kmetiněvsi na Kladensku byl její třináctiletý spolužák.

Místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera však považuje současné snahy snížit věkovou hranici trestní odpovědnosti za kampaňovité řešení problému. "Myslím, že to samozřejmě možné je, ale teď jde o to, že to vyžaduje celou řadu náročných a systémových opatření, jejichž dosah možná teď nikdo z nás nedovede odhadnout," uvedl soudce.

Kučera vysvětluje, že už dvanáctileté děti by musely mít občanské průkazy, nebo by bylo nutné upravit jejich trestněprávní ochranu před pohlavním zneužíváním. Zároveň upozornil, že nyní existují věznice jen pro mladistvé ve věku od 15 do 18 let a posílat do nich mladší děti by bylo značně riskantní. Jinak řečeno, stát by musel pro děti postavit zvláštní trestnice.

Podle současného právního řádu je člověk trestně odpovědný po dosažení 15 let. Do té doby je dítě trestním zákonem nepostižitelné. Zákon jako nejpřísnější trest pro osoby mladší 15 let zná pouze nařízení ochranné výchovy v zařízení pro děti.

"Prochází diagnostikou jak etopedů a psychologů, tak různých speciálních pedagogů, a rozhoduje se, jak moc je jeho činnost závažná a jak moc je schopen resocializace," popisuje Jitka Stránecká z dětského diagnostického ústavu v Dobřichovicích. Útěky dětí z výchovných ústavů jsou ale poměrně časté a uprchlíci se často dopouštějí dalších zločinů.

Ve světě se úprava věkové hranice trestní odpovědnosti různí. Například v Německu je podobně jako v okolních zemích věková hranice pro postavení mladistvého pachatele trestného činu před soud 14 let, ale v posledních letech se i tam diskutuje o jejím snížení na 12 let. Na Slovensku politici také stále častěji hovoří o novele trestního systému a uvažuje se o snížení hranice z 15 na 14 let.

V Anglii a Walesu byla původní hranice trestní odpovědnosti sedm let, v 90. letech byla po odsouzení desetiletých vrahů a následné mezinárodní kritice zvýšena nejprve na osm a později na deset let. Francie nedávno snížila trestní odpovědnost mladistvých z 15 na 13 let. V Kanadě, Řecku a Nizozemsku ji snížili na 12 let.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme