Sociální reforma má projít Sněmovnou. Podle autorů je spravedlivá

Cílem sociální reformy, o které definitivně rozhodnou poslanci, jsou zjednodušení a zefektivnění sociální ochrany, menší administrativa a větší vstřícnost klientům. Konkrétně se bude rozhodovat o třech normách, které zavádějí změny v systému sociálních dávek, pravidlech pro podporu v nezaměstnanosti a ve vyplácení dávek zdravotně postiženým lidem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbyněk Stanjura (ODS)

Zbyněk Stanjura (ODS) | Foto: Filip Jandourek

Reforma například zavádí jednotné výplatní místo sociálních dávek na úřadech práce. Takzvané sociální karty budou dobrovolné, příspěvky na péči pro zdravotně postižené zůstanou klientům. Záměr, aby je dostávali poskytovatelé sociálních služeb, koaliční lídři zamítli.

„V druhé etapě sociální reformy budeme spolu s koaličními partnery hledat účinné kontrolní mechanismy, abychom zabránili zneužívání těchto příspěvků, jak se v mnoha případech děje. Nicméně nechtěli jsme změnou systému potrestat ty, kteří fungují správně a příspěvek nezneužívají,“ řekl Radiožurnálu šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura slibuje kontrolní mechanismy sociální reformy

Podle ministra Jaromíra Drábka se například spravedlivěji rozdělí dávky pro zdravotně postižené: „Pokud ten systém konsolidujeme a například u osob se zdravotním postižením slučujeme dnešní nepřehledný systém dávek do dvou dávek – jedné opakující se a jedné, která je jednorázová, pokud ten systém chceme nastavit nově, nemůže to znamenat, že všem zůstane přesně stejná částka, jakou měli doposud. Nároky se vyhodnotí podle nového kritéria a já věřím, že se nám podařilo systém nastavit tak, že bude spravedlivější.“

Sociální reformu ani tentokrát nepodpoří opozice. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky vnáší do systému chaos:

„Zejména v těch lokalitách, kde je dneska sociální napětí, zvyšuje se nezaměstnanost, probíhá už teď chaotická reorganizace úřadu práce a není vůbec zřejmé, jakým způsobem bude do budoucna koncipována sociální práce v regionech. Pokud stát vyklízí pozice, nechává prakticky vše na samosprávě a na druhou stranu se jí chystá odejmout některé stávající kompetence.“

To odmítá předseda poslanců TOP09 a Starostů Petr Gazdík. „Všechny ty reformy jsme jak na klubu, tak ve výborech řešili velmi bedlivě, naši poslanci sami se na mnoho věcí ministrů ptali. Já sám jsem by předmětem mnoha desítek a stovek e-mailů, na které jsem se snažil odpovídat a řešit případné nesrovnalosti. Myslím, že mnoho potencionálních problémů, které by se mohly v praxi objevit, bylo legislativním procesem odstraněno,“ tvrdí.

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme