Sociolog: Význam prezidentských debat nemusí být malý, ale může situaci znepřehlednit

Prezidentské volby se neodkládají a k závěru se tak pomalu chýlí i kampaň jednotlivých kandidátů. V těchto dnech se utkávají mimo jiné v televizních a rozhlasových diskuzích. Podle odborníků ale nelze jednoznačně říct, zda debaty do boje o Pražský hrad zasáhnou. Sociolog Tomáš Lebeda míní, že jejich význam nemusí být malý, ale může činit situaci nepřehlednější.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mikrofon ve studiu Radiožurnálu

mikrofon ve studiu Radiožurnálu | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Přímá prezidentská volba je v ČR poprvé. Nemáme nejen zkušenost se samotnými volbami, ale ani s tím, jak přesné jsou třeba předvolební průzkumy. Sama veřejnost nemá žádnou zkušenost. Takže můžeme jen spekulovat,“ řekl Radiožurnálu sociolog Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého v Olomouci.

Připomněl, že obrovskou roli hrají prezidentské debaty ve Spojených státech. „Ale musíme si uvědomit, že tam se proti sobě v duelu utkávají dva hlavní kandidáti, všichni ostatní jsou neviditelní. U nás debaty těžko mohou mít formu duelu, protože kandidátů je podstatně více.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Se sociologem Tomášem Lebedou jsme v Ozvěnách dne rozebrali, jak můžou do boje o Pražský Hrad zasáhnout televizní a rozhlasové debaty.

Debaty uchazečů o prezidentský úřad v Česku proto podle něj trošku rozmělňují vnímání jednotlivých kandidátů.

„Může se stát, že někdo má třeba štěstí na los. Třeba pan Jan Fischer se včera utkal se dvěma kandidátkami, které pravděpodobně nemají velkou šanci postoupit do druhého kola. Na druhou stranu, pokud médium vybere pouze dva kandidáty, kteří mají podle výzkumu největší šanci, tak to také není férové,“ přiblížil sociolog.

Upozornil, že debaty, které provázejí první přímou prezidentskou volbu, jsou specifické tím, že se tam často hovoří o tématech, která dosud s prezidentským úřadem souvisela velmi málo.

„Kandidáti jsou tak trochu nuceni si vymýšlet, jak se k těmto tématům postaví. A já jsem z toho mírně nervózní. Protože kandidáti už dneska hledají cesty, jak jít až na hranu možná dokonce až za hranu ústavnosti, aby splnili některá předsevzetí,“ uvedl.

V této souvislosti připomněl, že řada prezidentských kandidátů tvrdí, že se bude angažovat v oblasti ekonomické či sociální politiky, což je oblast, která prezidentovi v parlamentním režimu nenáleží a ani nebylo zvykem, že by se český prezident v této oblasti angažoval,“ vysvětlil sociolog Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého v Olomouci.

První klání prezidentských kandidátů nabídne Radiožurnál dnes po 17. hodině. Debatu moderuje Martin Veselovský. Účast přislíbili Jiří Dienstbier, Jan Fischer, Vladimír Franz a Miloš Zeman. 7. ledna do studia Radiožurnálu zavítá Jana Bobošíková, Táňa Fischerová, Zuzana Roithová, Karel Schwarzenberg a Přemysl Sobotka.

Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme