Soudcům se nelíbí nápad, aby se vězňům automaticky zkracovaly tresty
K resortům, které se potýkají s nedostatkem financí, patří i ministerstvo spravedlnosti. Složitou situaci budou odpoledne řešit soudci a zástupci vedení resortu s premiérem Petrem Nečasem. Jedním z problémů, s nimiž se představitelé justice musí vypořádat, jsou přeplněné věznice. V této souvislosti se objevil i návrh, aby se pachatelům citelně krátily tresty, čímž by se přetíženým nápravným zařízením ulevilo.
„Jde o jakousi podivnou legislativní iniciativu, ze které vyplývá, že odsouzení by automaticky měli odcházet z výkonu trestu odnětí svobody poté, co by vykonali jeho třetinu nebo polovinu. Proti tomu my jako soudci velmi protestujeme,“ řekl v Ozvěnách dne předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček.
Podobná legislativní úprava, která vzniká na ministerstvu spravedlnosti, podle něj postrádá logiku.
„Protože soudci by také mohli automaticky ukládat rovnou o třetinu nebo polovinu vyšší tresty, když počítají, že odsouzení automaticky půjdou dříve domů. Anebo přemýšlejí o tom, proč rovnou nezkrátit trestní sazby, abychom se ušetřili toho divadélka s automatickým podmíněným propuštěním,“ poznamenal Sváček, podle něhož podobný názor sdílejí i lidé z Vězeňské služby i probační mediační služby.
„Jde především o ten problém, že by odpadl jakýkoli motivační aktivní prvek ve výkonu trestu, kdy odsouzení by nemuseli řádně plnit své povinnosti, a přesto by šli po třetině nebo polovině trestu domů,“ konstatoval předseda pražského Městského soudu.
Řešením situace přetížených věznic ale podle Sváčka zatím nejsou ani alternativní tresty, konkrétně domácí vězení, jestliže dosud nefunguje systém elektronických náramků.
„My jsme s velkou pompou hovořili o trestu domácího vězení s tím, že zavedeme elektronické náramky, aby se několik měsíců po účinnosti zákona, a je tomu tak dosud, zjistilo, že na realizaci tohoto trestu nemáme peníze.“
Mediační probační služba, jejíž pracovníci mají na lidi v domácím vězení dohlížet, na tento úkol podle Sváčka nestačí.
„Musela by se personálně nevím jak nafouknout, aby to byla schopná obsáhnout. Já se domnívám, že bez těch technických záležitostí, jako jsou například elektronické náramky, těžko můžeme trest domácího vězení dostat do té úrovně, jakou zákonodárci předpokládali,“ konstatoval Jan Sváček.