Špičky koalice se scházejí kvůli reformě veřejných financí
Už jen čtyři dny zbývají koaliční vládě na to, aby doladila definitivní verzi klíčové reformy veřejných financí, o které se bude hlasovat ve sněmovně. Premiér Mirek Topolánek si proto na dnešní odpoledne sezval koaliční partnery a pravděpodobně jim navrhne snížení daně z příjmu fyzických osob z 15 až na 12 procent.
Lidovci už dali najevo, že se jim tento návrh nelíbí a zřejmě ho nepodpoří. Razantnější snižování daní odmítají a naopak trvají na úpravách zdravotní a sociální části reformy.
Jak se zachovají zelení, v tuto chvíli není jasné. "Pokud hovoříme o snižování daní, samozřejmě se to velmi týká výdajové stránky a otázky, kde na to budeme brát. To je zcela legitimní otázka, kterou budeme našim partnerům z ODS dnes odpoledne klást," řekla Radiožurnálu předsedkyně poslanců Strany zelených Kateřina Jaques.
Jasno ale už má nejsilnější opoziční strana. Sociální demokracie v tuto chvíli hledá způsob, jak ve sněmovně příští týden reformu veřejných financí odmítnout. Potvrdil to místopředseda ČSSD a exministr financí Bohuslav Sobotka.
Jaké konkrétní kroky to budou, o tom chce ČSSD informovat až těsně před zahájením druhého čtení reformního balíku ve sněmovně příští úterý. Už teď je ale sociální demokracie rozhodnutá reformu zrušit, pokud se dostane znovu k moci.
"Vzhledem k tomu, že tato reforma může být protlačena pouze hlasy přeběhlíků v Poslanecké sněmovně, tak sociální demokracie se nebude v nejmenším cítit touto reformou do budoucna vázána. Není to pro nás žádné tabu, cokoliv bude přeběhlíky schváleno, pro nás to není definitivní věc," uvedl Sobotka.
ČSSD současně zopakovala, že reforma prospěje jen bohatým, prohloubí schodek veřejných financí a zvýší daňové zatížení lidí. Koaliční kabinet podle socialistů prosazuje zásadní daňové, sociální a zdravotnické změny překotně a chaoticky, bez konzultací s opozicí.
Experti strany také přezkoumávají, jestli balík ekonomických opatření není v rozporu s ústavou. Podle Sobotky obsahuje alespoň dvě problémová místa. Protiústavnost vidí v tom, že vláda v jednom návrhu spojila nesouvisející věci. Ústava také zaručuje bezplatnou zdravotní péči na základě pojištění a tomu prý odporují navrhované platby ve zdravotnictví.
Schůze dolní komory, která má o vládním reformním balíku rozhodnout, začne příští úterý. Zřejmě o týden později by se mělo odehrát rozhodující hlasování. Pokud v něm chce vláda uspět, musí během několika dnů najít kompromis, který bude přijatelný pro všechny koaliční poslance i dva bývalé sociální demokraty Miloše Melčáka a Michala Pohanku.