Několik Čechů se v souvislosti s covidem předávkovalo ivermektinem, uvedl lékový ústav
Několik lidí se v Česku předávkovalo lékem s obsahem ivermektinu, který se používá jako antiparazitikum a experimentálně byl podáván při léčbě covidu-19. Několik lidí také užívalo veterinární přípravek s obsahem této účinné látky, napsala mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Klára Brunclíková. Ústav rovněž řeší případy, kdy lidé nabízeli tento lék, který je na lékařský předpis, přes inzerát. Hrozí jim pokuty.
Ministerstvo zdravotnictví letos v březnu umožnilo zdravotnickým zařízením podávat pacientům s covidem-19 v rámci experimentální léčby lék ivermektin. Předepsání léku mělo záležet na rozhodnutí konkrétního lékaře. Mnozí lidé pak v léku, který byl původně schválen k jiným účelům, viděli naději v době epidemie covidu-19 a snažili se preparát si sami obstarat.
Nemocnici zbyl Babišem nakoupený ivermektin za téměř čtyři miliony. Chce ho vrátit Bulharům
Číst článek
Podávat pacientům ho už dříve začala například Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Její lékaři ale varovali před jeho užíváním bez konzultace s lékařem, při předávkování totiž hrozí poškození orgánů.
Lékový ústav nyní s odkazem na data Toxikologického informačního střediska uvedl, že několik pacientů se lékem s obsahem ivermektinu předávkovalo. Kolik přesně to bylo, neupřesnil. „Máme také informace, že lidé používali tekutý veterinární přípravek s obsahem ivermektinu,“ napsala Brunclíková.
Černý trh
SÚKL rovněž zaznamenal čtyři případy internetových inzerátů, kdy někdo nabízel přípravky s ivermektinem. Léčivo je na lékařský předpis a zákon jeho prodej přes internet neumožňuje. Za nelegální nabízení léčivých přípravků hrozí pokuty až 20 milionů korun. Povolen není ani zásilkový dovoz léků do České republiky, zásilku zadrží celníci.
„Je důležité si uvědomit, že na takzvaném černém trhu mohou být nabízeny léčivé přípravky s prošlou dobou použitelnosti, skladované v nevhodných podmínkách nebo padělané. Užití takto pořízeného léku pak může znamenat ohrožení zdraví nebo dokonce i života,“ uvedla mluvčí lékového ústavu.
Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA) tento lék už dříve při léčbě a prevenci covidu-19 nedoporučila. SÚKL také uváděl, že pro použití ivermektinu při léčbě covidu-19 není dostatečné množství dat. Pokud lékař lék předepíše, měl by k tomu přihlížet. Ivermektin nebyl podle SÚKL dosud nikde na světě registrován jako léčivý přípravek proti covidu-19.