Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Stažení Zaorálka podle ODS potvrzuje, že ČSSD nemá 101 hlasů

Stažení kandidáta ČSSD Lubomíra Zaorálka z volby šéfa sněmovny podle šéfa ODS Mirka Topolánka potvrzuje, že sociální demokraté nemají k dispozici potřebných 101 hlasů. ČSSD se zřejmě obávala, že by pro Zaorálka nehlasovalo ani všech sto opozičních poslanců, dodal Topolánek. Předseda druhé nejsilnější strany Jiří Paroubek to odmítl jako nesmysl.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek a Lubomír Zaorálek

Mirek Topolánek a Lubomír Zaorálek | Zdroj: ČTK

"Pan předseda Topolánek už má svoje jisté zkušenosti v získávání podpory v Poslanecké sněmovně, vychází zřejmě z toho," reagoval Paroubek na Topolánkova slova.

Další kolo volby šéfa dolní komory se uskuteční přesně za týden. Do té doby chtějí koaliční strany ODS, KDU-ČSL a Strany zelených jednat spolu se sociálními demokraty o programových otázkách. Pokud podle Paroubka dojde s trojkoalicí k politické dohodě, ČSSD svého kandidáta znovu navrhne.

Občanští demokraté chtějí začít vyjednávat v pondělí ráno. Podle Topolánka je čas na jednání do středy, kdy strany mají předložit kandidáty na vedení sněmovny. Termín ve středu končí ve 24:00. Také Paroubek a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka ČTK potvrdili, že jednání s trojkoalicí by měla začít v pondělí.

Podle Sobotky projevila ČSSD velikou ochotu a vstřícnost. Ustoupila totiž od svého prohlášení, že považuje trojkoaliční projekt za mrtvý a že hodlá vyjednávat jen s ODS. "Sejdeme se s nimi k diskusi nad koaliční smlouvou. Žádný jiný dokument zatím připravený není. Takže nás bude zajímat, co s tou koaliční smlouvou hodlají učinit," uvedl Sobotka.

ODS dnes ocenila ČSSD, že podle nich "uznala existenci trojkoaličního vládního projektu a avizuje ochotu k jednání o podmínkách existence této vlády". Topolánek ale vzápětí dodal, že se o detailech programu moc bavit nemíní. "Nemyslíme si, že pokud ČSSD zůstane stranou opoziční, že by měla být realizátorem těch změn a těch priorit, na kterých se shodneme," řekl šéf ODS.

Volba šéfa sněmovny se uskutečnila již čtyřikrát. V první volbě neuspěla Miroslava Němcová z ODS, ve druhé pak lidovec Jan Kasal. Do třetí volby strany nepostavily kandidáta, před dnešní čtvrtou volbou sociální demokraté kandidaturu Lubomíra Zaorálka stáhli. ČSSD postaví kandidáta jen v případě, že bude mít jistotu, že ho koaliční strany plně podpoří. Před dnešní volbou ale koalice prohlásila, že raději volbu odloží.

Místo v čele dolní komory je důležité hned z několika důvodů. Tím hlavním je to, že pokud selžou dva pokusy o sestavení vlády, je to právě šéf sněmovny, kdo rozhodne o třetím premiérovi, neboli o tom, kdo dostane třetí a poslední šanci sestavit vládu. ČSSD chce mít jako druhá nejsilnější strana možnost pokusit se o vytvoření vlády, pokud předchozí snahy nebudou úspěšné. Sociální demokraté ale slíbili, že jejich člověk v čele sněmovny by za premiéra vybral jen toho, kdo prokáže, že má pro svou vládu zajištěnu podporu většiny z 200 poslanců.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme