Zveřejnění dopisu k Babišově možnému střetu zájmů? Evropská komise už podruhé požádala o odklad
Původně měla Evropská komise do 20. září rozhodnout, zda zveřejní alespoň částečně dopis, jenž eurokomisař Günther Oettinger loni v listopadu poslal premiérovi Andrej Babišovi (ANO) kvůli jeho možnému střetu zájmů. Jenže od té doby komise už dvakrát požádala o prodloužení lhůty. Naposledy ve středu, kdy si vyjednala „odklad“ do konce listopadu. Zveřejnění navrhla evropská ombudsmanka, která se netransparentností komise zabývá.
„Evropská komise dnes požádala o další prodloužení do 29. listopadu 2019 v případě přístupu k dokumentům 724/2019 / MIG (dopis premiéru Babišovi, pozn. red.). Důvodem byla doba potřebná k dokončení interních postupů. Rozhodli jsme se této žádosti vyhovět,“ uvedla ve středu pro iROZHLAS.cz mluvčí ombudsmanky Honor Mahony ke zveřejnění dopisu.
Zveřejněte aspoň část dopisu Babišovi k možnému střetu zájmů, radí Bruselu evropská ombudsmanka
Číst článek
Komise tak požádala o prodloužení už podruhé. Původní termín odpovědi byl stanoven na 20. září, těsně před uplynutím lhůty ale úřad požádal o prodloužení do konce října. Nyní rozhodnutí o celé záležitosti odkládá o další měsíc.
Evropská ombudsmanka Emily O'Reillyová se stížností na postup komise kvůli nezveřejnění dopisu začala zabývat na žádost českého senátora Lukáše Wagenknechta (Piráti), který ji poslal podnět letos v dubnu. Wagenknecht považuje postup Evropské komise za netransparentní a žádal vedle zveřejnění korespondence mezi Oettingerem a Babišem o další čtyři dokumenty.
Dopis Babišovi
Eurokomisař Oettinger poslal českému premiérovi dopis loni na konci listopadu. V té době se už komise zabývala šetřením jeho možného střetu zájmů. Dopis zůstal neveřejný, nezveřejnily ho ani české úřady, ani Brusel.
Podle týdeníku Respekt v něm ale Oettinger předsedovi vlády navrhl tři řešení střetu – buď se odstřihne od Agrofertu, nebo Agrofert přestane brát dotace, anebo premiér přestane jako politik zasahovat do všech rozhodnutí spojených s dotacemi a k tomu se majetkově svlékne.
Andrej Babiš do Bruselu v odpovědi poslal celkem dva dopisy. V prvním sliboval, že udělá všechno pro to, aby se vyhnul možnému střetu zájmů. O týden později předseda vlády poslal druhý dopis, v němž tvrdil, že se na něj nové evropské nařízení nevztahuje.
Další dokumenty
Zatímco u dopisu je stále šance na částečné zveřejnění, v případě dalších dokumentů, které požadoval senátor odtajnit, neuspěl. V druhé půlce července ombudsmanka rozhodla, že komise nechybovala, když nezveřejnila čtyři dokumenty týkající se metodiky a zadání auditu.
Utajované dopisy k možnému střetu zájmů Babiše? Postup Bruselu bude řešit evropská ombudsmanka
Číst článek
„Nedopustila se nesprávného úředního postupu, když odmítla přístup veřejnosti ke čtyřem dokumentům týkajícím se probíhajících auditů,“ uvedla v závěrečném zprávě, kterou zveřejnila na webu. Přestože postup Bruselu posvětila, v dokumentu komisi navrhla, aby vše zveřejnila po dokončení auditu, a to s odkazem na veřejný zájem.
Úřad evropské ombudsmanky ale není soud, a tak její rozhodnutí není pro jiné unijní instituce závazné. Jeho úloha je se při stížnostech pokusit mezi stěžovatelem a daným úřadem najít přiměřené řešení. Podle mluvčí jsou doporučení ombudsmanky dodržovaná v 80 až 85 procentech všech případů.