Utajované dopisy k možnému střetu zájmů Babiše? Postup Bruselu bude řešit evropská ombudsmanka
Evropská veřejná ochránkyně práv bude šetřit postup Evropské komise v kauze údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Informaci potvrdila serveru iROZHLAS.cz její mluvčí. Žádost ombudsmance podal senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti), který postupy komise považuje za netransparentní. Vadí mu třeba nezveřejnění korespondence mezi Babišem a eurokomisařem Güntherem Oettingerem. Jako první na věc upozornil ve středu ráno server Neovlivní.
Evropská ombudsmanka Emily O’Reilly ve středu zahájila šetření netransparentního postupu zveřejňování informací v kauze možného protiprávního čerpání dotací koncernu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. Informovali o tom Piráti v tiskové zprávě.
Druhý Babišův dopis eurokomisaři ke střetu zájmů: Když se budou řešit dotace, opustím místnost
Číst článek
„Obdrželi jsme stížnost k rozhodnutí Evropské komise veřejně neposkytovat dokumenty týkající se údajného střetu zájmů v České republice. Danou stížnost jsme zkoumali a rozhodli se, že se danou věcí budeme dále zabývat,“ potvrdila pro server iROZHLAS.cz tisková mluvčí Evropského veřejného ochránce práv Honor Mahagony.
„Samotné šetření se týká opakovaného zatajování důležitých dokumentů Evropské komise. Jde konkrétně o korespondenci komisaře Günthera Oettingera s českým premiérem Andrejem Babišem a dále zadání auditu na čerpání dotací premiérem ovládaných společností,“ stojí v tiskové zprávě Pirátů.
Evropská komise šetření taktéž potvrdila. „Komise plně spolupracuje s evropskou ombudsmankou v případě šetření, ostatně tak jako vždy v těchto případech,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí Evropské komise. Zároveň ale odmítla zacházet do detailů probíhajícího šetření.
Eurokomisař poslal českému premiérovi první dopis na začátku prosince. V něm mu navrhl tři řešení jeho možného střetu zájmů. Podrobnosti z dopisu tehdy uveřejnil Respekt. Babiš do Bruselu poslal celkem dva dopisy. V prvním sliboval, že udělá všechno pro to, aby se vyhnul možnému střetu zájmů. O týden později předseda vlády poslal druhý dopis, v němž tvrdil, že se na něj nové evropské nařízení nevztahuje. Psali jsme o něm zde.
Netransparentní šetření?
Mahagony zároveň upozornila, že ombudsmanka se nebude zabývat výsledky šetření, ale rozhodnutím neposkytovat o průběhu vyšetřování průběžné informace. „Našim dalším krokem bude zanalyzovat zmíněné postupy a posoudit, zda byla Evropská komise oprávněna odmítnout veřejný přístup požadovaných dokumentů,“ dodala Mahagony.
100 milionů Agrofertu na lepší toasty šlo ze státní kasy. Ministerstvo dotaci nedalo Bruselu k proplacení
Číst článek
Dle Wagenknechta, který stížnost podal, generální ředitel Marc Lemaître a eurokomisař Oettinger dlouhodobě brání transparentnosti vyšetřování střetu zájmů.
„Na mé konkrétní dotazy pan generální ředitel při své návštěvě na půdě Senátu neodpověděl. Ke zveřejnění všech informací ohledně šetření střetu zájmu pana Babiše přitom vyzval úředníky a politiky z Bruselu Evropský parlament. Povinnost poskytovat jim informace plyne z evropských předpisů,“ uvádí senátor Wagenknecht v tiskové zprávě.
Úkolem Evropského veřejného ochránce práv je prošetřovat stížnosti na administrativní pochybení institucí a dalších subjektů Evropské unie a zahajování šetření buď z vlastní iniciativy nebo na základě přijatých stížnosti. Veřejný ochránce práv tudíž nejedná na základě instrukcí ničí vlády či jiné organizace.