Přeřídili jste si hodinky? V noci se změnil čas na letní. Střídání má skončit nejpozději v roce 2021
Ručičky hodin se v noci posunuly o hodinu kupředu ze standardního středoevropského času na letní. Nutnost změny se ale patrně chýlí ke konci. Nejpozději v roce 2021 by se mělo podle evropského parlamentu střídání času zrušit. Podle biologů totiž nepůsobí na lidský organismus příznivě.
Na letní se čas změnil v sobotu ve dvě hodiny ráno. Posunout ručičky hodin není nijak složité, to s přivykáním organismu je to horší. Právě posun času z takzvaného zimního na letní je pro tělo hůř snesitelný než opačná změna na podzim, říká lékařka a bývalá šéfka Akademie věd Helena Illnerová.
Vláda preferuje zimní čas. ‚Z různých praktických i zdravotních důvodů,‘ vysvětluje Babiš
Číst článek
Vzácné ranní světlo
Letní čas byl v Česku nastálo zavedený v roce 1979. Vláda tehdy střídání zdůvodnila ekonomickými úsporami a lepším využitím denního světla. V současnosti se ale energetici shodují, že úprava potřeba není. I proto se Evropský parlament přiklonil k tomu, aby střídání času nejpozději v roce 2021 skončilo. Ministerstva dopravy členských zemí, která mají střídání času v kompetenci, teď musí rozhodnout, ke kterému času se přikloní.
Česko zatím vyhraněný názor nemá, říká mluvčí resortu dopravy Lenka Rezková. „V současné době máme dva roky ke stanovení jednotného postupu a následné dohodě všech členských států. Doposud se mluvilo o upřednostnění standardního, tedy středoevropského času, ovšem bude záležet na dohodě všech států Evropské unie.“
V neděli se změní čas na letní. ‚Má víc obětí než klíšťová encefalitida,‘ tvrdí ekonom
Číst článek
Zvířecí biorytmy
I když by se mohlo stát, že na přírodu nemá formální změna času vliv, není to tak úplně pravda. Jak připomíná ředitel ochranářské organizace Česká krajina Dalibor Dostál, při posunu času každý půlrok skokově přibyde zvířat sražených na silnicích.
„Zvířata mají svůj biorytmus, chodí pravidelně třeba na pastviny, chodí pravidelně přes určité části krajiny a vybírají si samozřejmě části dne, kdy je klidněji, kdy je neruší člověk a kdy vlastně je méně intenzivní provoz. Po změně času ten provoz skokově naroste a zvířata se tomu nedokáží okamžitě přizpůsobit, proto nehod výrazně přibývá.“ Zrušení střídání času by mohlo podle Dostála podobné nehody omezit.
Podle evropského návrhu si jednotlivé státy teď můžou určit, který z časů budou užívat. Europoslanci je ale vyzývají, aby svůj postup pokud možno sjednotili.