Zdravotní ústavy chystají vlastní studii protilátek proti koronaviru, zaměří se na seniory
Nejen ministerstvo zdravotnictví, ale i jemu podřízené zdravotní ústavy v Ostravě a Ústí nad Labem budou měřit lidem protilátky proti koronaviru. Radiožurnálu potvrdily, že připravily vlastní studii. Zaměří se na seniory žijící v zařízeních sociální péče.
Do studie se zapojí až osm domovů sociální péče a přes 400 jejich klientů nad 65 let. Podmínkou je, že dostali vakcínu v prvních třech měsících letošního roku. Cílem je zjistit, jak se v čase mění nejen hladina protilátek, ale i odezva v podobě buněčné imunity.
Stát chystá celorepublikovou studii na protilátky a buněčnou imunitu, zapojí tisíce lidí
Číst článek
„Chceme zjistit progres protilátek očkovaných seniorů v čase. Je zřejmé, že klesají, ale to neznamená, že ti lidé nejsou chráněni,“ popsal Radiožurnálu Eduard Ježo, který oba zdravotní ústavy vede. Na severu Čech i Moravy chtějí také provádět neutralizační test na všechny čtyři hlavní varianty koronaviru.
„Současně budeme sledovat, jestli je rozdíl mezi jednotlivými vakcínami, protože lidé v domovech seniorů jsou očkovaní různými látkami,“ popsal Ježo plánovanou podobu studie.
Pokud vše půjde podle plánu, mohli by zdravotníci s odběrem krve na vyšetření protilátek začít už příští týden.
Odběr bude jednorázový, od každého seniora získají zdravotníci dvě zkumavky krve. „Jednu na klasické protilátky a neutralizační test, jednu na buněčnou imunitu,“ přiblížil Ježo.
Sběr dat může trvat týden, další dva zabere vyhodnocení studie. Výsledky by tak zdravotní ústavy mohly mít začátkem října.
Další dílek skládačky
Studii v Ústeckém a Moravskoslezském kraji avizoval začátkem srpna premiér Andrej Babiš (ANO). Ježo ale odmítá, že by výzkum dělaly zdravotní ústavy na objednávku. „Je to naše aktivita, jde o jednu z činností, kterou jako zdravotní ústavy máme vykonávat,“ uvedl.
Studie: Riziko krevních sraženin je po prodělání covidu mnohem vyšší než po očkování
Číst článek
Studii, která má stát zhruba milion korun, budou financovat z vlastních rozpočtů. Přestože jsou oba zdravotní ústavy příspěvkovými organizacemi ministerstva zdravotnictví, studii budou provádět nezávisle na celorepublikové studii, o níž Radiožurnál informoval už ve čtvrtek.
„Není to studie organizovaná ministerstvem zdravotnictví, je to individuální studie, která probíhá i mimo etickou komisi ministerstva,“ popsala náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková.
Resort ale výsledky k dispozici dostane. Podle Ježa mají být dalším „dílkem skládačky“ odborných podkladů pro rozhodování, zda je možné na naměřené protilátky nahlížet stejným způsobem jako na očkování, test nebo prodělání nemoci v posledních 180 dnech.