Hadí uštknutí patří podle nového výzkumu mezi nejsmrtelnější ze zanedbávaných tropických nemocí. Vědci nyní zjistili, že jako protilátku lze použít běžné léky na ředění krve, jako je heparin.
Desítky lidí měsíčně se v poslední době obracejí na lékaře z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny v motolské nemocnici kvůli poranění psem nebo jiným zvířetem v zahraničí.
Nemocnice počítají s tím, že zřejmě budou muset spálit léky na covid-19. Monoklonální protilátky lékaři používali k léčbě varianty koronaviru delta, na omikron už ale nezabírají.
Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09 neexistuje způsob, jak by resort mohl přebytečné dávky odkoupit. „Řešíme to s Asociací krajů,“ uvedl.
„Promoření omikronem do značné míry a s velkou pravděpodobností zastaví epidemii. Protože pak už ty protilátky budou opravdu fungovat proti nejrůznějším formám viru,“ řekl Konvalinka.
Monoklonální látky lékaři v současné době aplikují asi 4000 lidem týdně, sdělil předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý.
V Česku se objevila další podezření na nové případy nákazy variantou koronaviru omikron. Podle biochemika Jana Konvalinky je třeba třetí dávka očkování.
Vysvětluje, že soudy nemohou rozhodovat o konkrétních opatřeních a něco občanům přikazovat. Mají ale kasační pravomoc, tedy možnost rušit rozhodnutí veřejné správy, která nejsou v souladu se zákonem.
Většina lidí má tzv. hybridní imunitu, tedy ochranu jak po očkování, tak i po prodělání nemoci covid-19. Ukázal to takzvaný neutralizační test, který zjišťuje specifické protilátky po nemoci.
Ústavní soudci se v pátečním rozhodnutí nijak nezabývali uznáváním či neuznáváním protilátek. Důvodem pro jejich zásah se stal jen procesní postup Nejvyšší správní soud.
Podle mluvčího resortu zdravotnictví Daniela Köppla je v Česku je v současnosti přes 8000 dávek monoklonálních protilátek, což by mělo stačit na týden.
Budou se proti covidu očkovat i děti starší pěti let? Je proveditelné uznávání protilátek jako ekvivalentu očkování? Vladimír Kroc se ptal vakcinologa Romana Chlíbka.
Návrh směřoval proti opatření z 26. srpna, a to v pasáži stanovující podmínky pro vstup do některých vnitřních a venkovních prostor a účast na hromadných akcích.
Nejvyšší správní soud přijal už desítky rozhodnutí, opakovaně ministerstvo kritizoval, nejčastěji za to, že opatření jsou nedostatečně odůvodněná, případně že nemají oporu v zákonech.
„Studie ukazuje, že varianta delta získala mutace, díky nimž se snadněji dostává do buněk. Má dva způsoby, jak do nich vstoupit a některé mutace umožňují účinnější vstup,“ říká vědkyně Petra Mlčochová
Testovací sada by mohla usnadnit rozhodování, jestli a kdy jít na třetí dávku očkování, případně kdy se nechat očkovat po covidu-19. Už v září se nové testy dostanou na evropský trh.
Podle Grubhoffera chrání očkování. K počtu očkovaných však prý musíme připočítat i tu část populace, která už infekci prodělala přirozeně, případně bezpříznakově.
Ministerstvo podle soudu nedokázalo ani zdůvodnit, proč lidé s naměřenými protilátkami nemají mít srovnatelné postavení s těmi s potvrzením o prodělaném covidu.
„Chceme zjistit progres protilátek očkovaných seniorů v čase. Je zřejmé, že klesají, ale to neznamená, že ti lidé nejsou chráněni,“ popsal Radiožurnálu Eduard Ježo, který oba zdravotní ústavy vede.
Hlavním cílem je poznat skutečnou míru promoření populace. Pravidelným testováním dobrovolníků chtějí ale vědci zkoumat i to, jak protilátky a buněčná imunita lidi chrání.
Vakcinaci třetími dávkami potvrdila pražská Fakultní nemocnice v Motole. Dostalo ji několik pacientů, kterým se po dvou dávkách nevytvořily potřebné protilátky.
Momentálně v Česku převažuje varianta delta. Na jaře byla dominantní mutace alfa. Není tedy jasné, zda by lidé, kteří prodělali nemoc na jaře, měli ochranu i před současnou variantou.
Podle Vašákové není imunita jednoznačně zobrazitelná pouze protilátkami. I když člověk má pozitivní protilátky, může podle ní onemocnět a jsou i známy případy, kdy se to stalo.
V Česku bylo podáno více než 5 milionů dávek vakcíny proti nemoci Covid-19. Hůř je na tom jen pět unijních zemí. Nejvíce se očkuje v Praze, naopak nejméně v Pardubickém a Středočeském kraji.
Velké výzkumy z Británie a Dánska nicméně potvrdily, že ochrana po prodělané infekci trvá u většiny lidí měsíce, nejméně půl roku i více, pokud nepřijde nová varianta viru.