Studie: Zastoupení žen v médiích je jen 24 procent
Zastoupení žen v médiích je ve srovnání s muži pouze čtvrtinové. Ženy jakožto předmět zpráv mají pětkrát větší pravděpodobnost než muži být zobrazeny v rolích jako jsou manželky či matky. Plyne to z předběžného znění zprávy GMMP (Global Media Monitoring Projekt) za rok 2010, již má Rádio Česko k dispozici.
Zpráva vychází z dat sebraných ve 40 zemích světa a z případových studií dobré a špatné praxe v médiích týkající se zastoupení žen a genderové vyváženosti.
Do mezinárodní zprávy se jako příklad špatné praxe dostal i článek z Lidových novin (LN) „Mladí doktoři nechtějí být porodníky". „Vzhledem k tomu, že ze 40 zemí se vybraly pouze tři příklady, to není nezajímavé," podotýká Tereza Wennerholm Čáslavská z českého Centra ProEquality, která se na projektu podílí.
Studie textu v LN vyčítá mimo jiné to, že necituje žádné ženy a i všechny jmenované profese (lékař, porodník, gynekolog apod.) jsou jmenovány výhradně v rodu mužském.
Sběr dat pro rozsáhlou mezinárodní studii v Česku zajišťovala Katedra mediálních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
„Od poslední zprávy se zastoupení žen v médiích zvýšilo na 24 % (v roce 2005 to bylo 21 %). Pouze 16 % zpráv pojednává specifiky o ženách (v roce 2005 to bylo 10 %), ženy jsou skoro rovnoměrně zastoupeny co se týče dotazování názoru na "na ulici" nebo-li vox populi. Ale pouze jeden z pěti expertních názorů poskytuje žena. Celých 80 procent všech expertů v médiích jsou muži. Témata týkající se "ženských témat", jako je násilí na ženách, rovné postavení žen na trhu práce, chudoba a žen a podobně, je mizivé (asi 1,5 % všech zpráv)," konstatuje zpráva.
Kompletní srovnání 170 zemí světa má být oficiálně představeno v květnu, česká národní zpráva má být k dispozici až letos v září. Projekt GMMP zaštiťuje mezinárodní organizace World Association for Christian Communication.