Květnové deště zmírnily dopady sucha pouze částečně. Půda je zavlažená jen do 40 centimetrů

Květnové srážky, které byly na mnoha místech republiky intenzivní, částečně srovnaly negativní vodní bilanci z března a dubna, škody na polích už ale mnohde napravit nemohly. Sucho zmizelo v téměř celé republice především v povrchové vrstvě půdy do 40 centimetrů, v hlubší vrstvě je situace na mnoha místech republiky stále špatná.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květnové srážky zmírnily dopady sucha. Problémy na polích ale přetrvávají (ilustrační snímek)

Květnové srážky zmírnily dopady sucha. Problémy na polích ale přetrvávají (ilustrační snímek) | Zdroj: Profimedia

Déšť už nestihl zachránit ozimý ječmen, pšenici a poškodil i řepku. Trvalé travní porosty začaly růst později a jsou řidší, což znamená problém se zajištěním krmiva pro zvířata, vyplývá z aktuálních informací na portálu InterSucho.

Hlášení zpravodajů je vztažené k 19. květnu, avšak platné i po deštích tohoto týdne, protože co sucho zničilo, už současné deště nespraví. Mohou však lokálně dosytit hlubší půdní horizont a vytvořit větší zásobu pro další suché období.

Pesimistické odhady výnosů zaznívají aktuálně především z Čech. „A to jak východních zasažených výrazným loňským suchem, tak středních a severozápadních. Okresy Louny a Most očekávají místně až extrémní dopady sucha. Těžké poškození očekává deset okresů v Čechách,“ uvedli tvůrci portálu.

Pesimistické odhady výnosů zaznívají aktuálně především z Čech | Zdroj: Intersucho

Extrémní poškození je ztráta výnosů nad 40 procent, těžké poškození mezi 30 a 40 procenty. Se ztrátami vyššími než deset procent počítá většina respondentů portálu jak z Čech, tak z Moravy.

Aktuální situaci hlásí tvůrcům portálu 367 zemědělců ze 67 okresů.

‚Pšenice dobojovala‘

Podle krátkých zpráv zemědělců voda už neměla vliv na nízký počet odnoží u pšenice. „Pšenice dobojovala, shodila odnože, kláseček je poloviční,“ napsal sedlák z okresu Brno-venkov.

3:34

Sucho vydatný déšť snížil, Česku by ale prospěly dlouhé a pomalé srážky, říká Trnka z InterSucha

Číst článek

Jeho kolega uvedl, že pšenice a ječmen vytvořily parazitické odnože po deštích, což bude mít negativní dopad na kvalitu. Mák se potýká s přemnoženými škůdci, kterým svědčilo dubnové sucho a teplo.

Travní porosty jsou podle zemědělců velmi řídké a mnohem více se daří plevelům. Špatně vzchází kukuřice, na kterou je naopak zima.

Na postiženém Lounskou hlásí zemědělci nízkou a málo větvenou řepku, navíc hlásí nižší srážky než v jiných částech republiky. Ze sousedního Mostecka přišla zpráva, že výrazné sucho trvá. Obiloviny mají srolované listy, spodní listy usychají. „Je to zoufalý stav,“ píše se ve zprávě.

Pozitivnější jsou zemědělci z Vysočiny, jižních Čech, Plzeňska či českomoravského pomezí, tedy okresů Svitavy či Ústí nad Orlicí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme