Díky intenzivním dešťům v mnoha částech republiky v posledních třech dnech není v povrchové vrstvě do 40 centimetrů až na drobné výjimky sucho, uvedli tvůrci projektu Intersucho na síti X.
Sucho se má v nadcházejících deseti dnech rozvinout především ve středních polohách a podhorských oblastech, vyplývá z predikcí modelů, které vědci prezentují na webu Intersucho.
První polovina září byla letos teplejší, než jsme v Česku zvyklí. Z dlouhodobého pohledu je to ovšem měsíc, jehož klima se mění po říjnu nejpomaleji. Nejvíc se za šedesát let otepliy srpen a prosinec.
Každé sucho je specifické, to letošní přišlo velmi rychle už na začátku léta. Během několika týdnů začaly klesat stavy podzemních vod a zároveň byla velmi nízká zásoba vody v půdě, popisuje odborník.
I když by v dalších dnech mělo pršet minimálně nebo vůbec, meteorologové zatím nepředpovídají výrazné horko a teploty by se měly pohybovat okolo průměru.
„Vstupujeme do jara s nižší než obvyklou zásobou vody. Je tady potenciál k tomu, abychom se na jihu Moravy a na Hané potýkali se suchem už v dubnu nebo květnu,“ upozorňuje Miroslav Trnka.
Mezi sledovaná rizika patří přímé dopady počasí, jako jsou silný vítr nebo mrazy, ale také možný výskyt chorob a škůdců, jejichž vývoj závisí na počasí. Předpověď je na tomto webu k dispozici zdarma.
Česko nyní nedostatkem vody rozhodně netrpí. Podle údajů z minulého týdne má více než 99 procent území Česka dostatek vláhy. Na 11 procentech je dokonce o něco víc vody, než by krajina potřebovala.
„Na 98 procentech území je dokonce více půdní vláhy, než je obvyklé. Na 72,5 procenta území je to o více než 20 milimetrů, a na 4,4 procenta území dokonce více než o 80 milimetrů,“ řekl klimatolog.
Zemědělské sucho je teď na zhruba polovině území Česka, vyplývá to z dat portálu Intersucho. Extrémní situace je ale jen na několika procentech země. Stav se tak začal díky dešti zlepšovat.
„Ještě v roce 2018 jsme si mohli říkat, že na tom se suchem nejsme tak špatně jako v 90. letech, kdy se dovážela voda do řady obcí v cisternách. Nyní už je sucho horší než tehdy.“
Míru sucha vědci určují jako poměr aktuálního nasycení půdy a průměrného nasycení půdy v letech 1961 až 2010. Zatímco například na jižní Moravě už sníh nebýval, v podhorských oblastech býval.
Letošní zima zatím v Česku přinesla jednu z nejmenších sněhových nadílek za poslední dobu. Jde o výjimku, nebo o trend? A co bude málo sněhu znamenat pro boj se suchem v Česku?
V povrchové vrstvě do 40 centimetrů je situace poměrně dobrá a sucho panuje v jihozápadních a severozápadních Čechách a v menších enklávách na dalším území republiky.
Loni zůstala hladina podzemní vody v mělkých vrtech po celé září silně podnormální, letos se stav během devátého měsíce mírně zlepšoval, uvedli hydrometeorologové.
Lesníkům z jižní Moravy už usychají i dříve odolné duby a buky. Kvůli suchu posledních let stromy nerostou, mají krátké větve a předčasně shazují listí.
Chybějící voda v půdě, nižší úroda i usychající stromy ve městech – sucho trápí Česko i letos. Na co bychom se do budoucna měli připravit? Hostem Vinohradské 12 je klimatolog Pavel Zahradníček.
Nejhorší sucho je na Jablonecku a Semilsku. Situace na území České republiky se podle předpovědi portálu InterSucho bude v dalších deseti dnech pomalu zlepšovat.
Prakticky bez sucha je nyní velká část jižní Moravy, Žďársko či Šumava a Novohradské hory. Podle předpovědi by se měl rozsah sucha v dalších dnech mírně rozšiřovat.
Podle předpovědi odborníků dostoupí extrémní sucho vrcholu v pátek, kdy už bude rozšířené téměř po celém území republiky. Výjimkou by měly být jen části Šumavy, Vysočiny, Olomoucka a jižní Moravy.