Švýcarští policisté vyslýchali kvůli privatizaci dolů i Rychetského

Zástupci švýcarské prokuratury opět vyslýchali v Česku svědky v souvislosti s kauzou privatizace Mostecké uhelné. A to společně s českými policisty a státními zástupci v rámci právní pomoci Švýcarsku. Jde o události z konce 90. let. Dnes vypovídal i někdejší místopředseda sociálnědemokratické vlády a nynější předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na tiskové konferenci

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na tiskové konferenci | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Vyšetřovatelé už v září vyslýchali například expremiéra Miloše Zemana a členy jeho někdejší vlády Miroslava Grégra, který byl v době privatizace ministrem průmyslu a obchodu, nebo exministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidlu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Švýcarští vyšetřovatelé vyslechli v Česku další osoby kvůli privatizaci Mostecké uhelné. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Jitka Hanžlová

Výslech Pavla Rychetského byl jen doplněním předchozích svědectví. Nynější předseda Ústavního soudu zdůrazňuje, že k privatizaci Mostecké uhelné toho mnoho říci nemohl, protože o ní nerozhodoval.

„Pokud došlo ze strany nabyvatelů uhelné společnosti ke korupci, tak ta se samozřejmě odehrávala někde v zákulisí, o kterém nemám žádné informace. Samotná schůze vlády nemůže vyšetřování nikterak napomoci,“ řekl Rychetský Radiožurnálu.

Dodal, že vlastní privatizace se připravovala na Fondu národního majetku a na poradě ekonomických ministrů, vláda ji pak jen odhlasovala. Navíc si nepamatuje, zda vůbec na schůzi kabinetu, která privatizaci Mostecké uhelné schvalovala, byl. Vyšetřovatelé si podle mohou projít zvukové záznamy z jednání vlády.

Privatizace provází podezření z korupce

Privatizaci Mostecké uhelné provází podezření z podplácení a braní úplatku. Někdejší šéf Fondu národního majetku Roman Češka byl přesvědčen, že lidé kolem Mostecké uhelné skoupili v 90. letech akcie státní firmy za její vlastní peníze.

Policisté následně při vyšetřování zjistili, že společnost ovládli podnikatelé pomocí peněz, které měla firma ukládat do rezervních fondů na budoucí rekultivace. Miliardové částky ale místo toho údajně odešly na zahraniční účty. Z nich pak část peněz šla na provize pro lidi kolem někdejšího předsedy sociální demokracie Stanislava Grosse, který byl pak i ministrem vnitra.

Některé z nich už švýcarští vyšetřovatelé také vyslechli. Podle Mladé fronty Dnes šlo o Jiřího Martinka a Antonína Sýkoru.

Provize údajně mířila k lidem kolem Grosse

Zajímavé přitom je, že stát akcie dolů prodal za 650 milionů korun, švýcarské úřady ale zdokumentovaly, že kupec 46 procent akcií mosteckých dolů, společnost Investenergy, těsně po rozhodnutí české vlády o prodeji poslal obří provizi pět milionů dolarů, což tehdy bylo přes 170 milionů korun, na zahraniční účet.

K tomu účtu měl mít přístup Grossovi blízký zbrojař Pavel Musela. Ten prý peníze dále přerozděloval, například na účty Martinka a Sýkory. K Sýkorově účtu měl přístup jeho syn Robert, který byl v té době náměstkem ministra průmyslu a obchodu Grégra. Jde o téhož Sýkoru, který před pár lety pomohl Grossovi náhle zbohatnout prostřednictvím výhodného nákupu a prodeje akcií.

Složitou kauzu se marně pokoušela rozmotat už dříve česká policie, ale neuspěla. Situace se změnila poté, co Švýcaři prolomili tamní bankovní tajemství a zajistili množství usvědčujících dokumentů.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme