Tabulka rizik nákazy podle texaského vzoru. ‚Je ověřena v Česku,‘ tvrdí ministerstvo. Jak, to neřeklo
Centrální řídící tým Chytrá karanténa, který spadá pod ministerstvo zdravotnictví, v pondělí zveřejnil tabulku rizik nákazy covidem-19. Pomoct jim podle údajů u grafiky měla data z projektu. Téměř stejný graf přitom koncem července zpracovala americká zdravotní organizace. A že se resort nechal Texaskou lékařskou asociací inspirovat, potvrdila serveru iROZHLAS.cz mluvčí Gabriela Štěpanyová. Dodala, že údaje jsou „ověřeny v českém prostředí“.
Obě tabulky řadí do nejrizikovějších aktivit například návštěvu barů, diskoték, sportovních soustředění nebo bufetu. Naopak nejmenší šanci se nakazit mají podle ní lidé při hraní tenisu, čerpání pohonných hmot nebo objednávání si jídla s sebou z restaurace.
Praha je na hranici rizika komunitního šíření, průběh onemocnění ale zůstává mírný, říká Dušek
Číst článek
Drobné odlišnosti přesto grafiky mají. V české verzi se navíc objevuje například venčení psa nebo používání městské hromadné dopravy, v americké zase hromadná návštěva náboženské akce. Na podobnost upozornilo několik uživatelů twitteru.
U české infografiky přitom autoři uvádí, že byla „vytvořena na základě analýzy dat Chytré karantény“, na neziskovou organizaci neodkazují. V odpovědi pro server iROZHLAS.cz ale ministerstvo zdravotnictví inspiraci připustilo.
„Porovnali jsme data o klastrech z Chytré karantény s daty Texaské lékařské asociace a zjistili jsme, že se v mnohém překrývají. Zkušenosti hygieniků a data Chytré karantény potvrdily, že i v českém prostředí vznikají klastry nejčastěji v barech a na diskotékách,“ napsala mluvčí Gabriela Štěpanyová.
Server iROZHLAS.cz v pondělí dopoledne zažádal o data, ze kterých údajná analýza měla vycházet. Mluvčí ministerstva zdravotnictví je ale v rámci své odpovědi neposkytla. Na doplňující dotazy redakce nereagovala.
To, že ministerstvo zdravotnictví přímo vycházelo z přehledu Texaské zdravotní asociace, potvrdil Deníku N i vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla. Národní agentura pro komunikační a informační technologie, jejímž je šéfem, podle něj řešila pouze poskytnutí dat z Chytré karantény. Jak ministerstvo tabulku zpravovalo, nevěděl.
Význam čísel?
Bez vysvětlení tedy zůstalo například, jestli tým při zpracovávání grafiky počítal s tím, že lidé budou nosit roušky nebo co znamenají čísla uvedená v barevných řádcích. Tvůrci původní tabulky přitom na svých stránkách uvádějí, že data získali pomocí dotazníkového šetření mezi odborníky z Texaské lékařské asociace.
„Doktoři hodnotili aktivity za předpokladu, že lidé nosí ochranu úst (když je to praktické) a zůstávají ve vzdálenosti šesti stop od lidí, kteří nejsou členy jejich rodiny. A také si často umývají ruce,“ píše se na webu Texaské lékařské asociace. Čísla v této verzi tedy označují stupeň rizika, kterým jednotlivé aktivity ohodnotili američtí specialisté.
Web americké organizace sice blokuje připojení ze zahraničí, nicméně exportovanou stránku s původní grafikou si můžete prohlédnout v přiloženém souboru.