Poláci předali dezinformátora Čermáka do Česka. Odsedět si má 5,5 roku ve vězení
Muž vyhýbající se nástupu trestu odnětí svobody v délce 5,5 roků, který byl před několika týdny zadržen v Polsku, je zpět v ČR. Předání proběhlo v poledne na společném pracovišti české a polské policie v Chotěbuzi. Eskortu do vězení provedli moravskoslezští policisté. #policiepp pic.twitter.com/xIe668MEKE
— Policie ČR (@PolicieCZ) December 4, 2023
Polští policisté v pondělí v poledne předali na hraničním přechodu Chotěbuz-Cieszyn českým kolegům zadrženého Tomáše Čermáka. Ten byl letos v červenci pravomocně odsouzen k 5,5 roku vězení za podporu a propagaci terorismu. Před nástupem do vězení se skrýval v Polsku, kde byl 14. listopadu dopaden. Soud následně rozhodl o jeho vydání do Česka.
Předání zadrženého si policisté domluvili na pondělní poledne na Karvinsku. Polští policisté na místo přijeli podle zjištění zpravodaje agentury ČTK po 11.30. Samotné předání se uskutečnilo v jedné z budov hraničního přechodu, které policie využívá.
Čeští policisté své vozy zaparkovali tak, že nastupující Čermák nebyl vidět. Informaci o tom, že v autě byl odsouzený Čermák, potvrdil agentuře ČTK důvěryhodný zdroj. Do vězení pak Čermáka odvezla kolona dvou dodávek a osobního vozu.
‚Fantom české dezinformační scény.‘ Policie informuje o zadržení hledaného Tomáše Čermáka
Číst článek
Čermák se vyhýbal nástupu do vězení, policie po něm pátrala od konce srpna. Krajský soud v Plzni na něj vydal v polovině září mezinárodní zatykač kvůli podezření, že by se mohl skrývat v cizině. To se také potvrdilo. Polští policisté jej zadrželi ve městě Lublin na východě země.
„Šestatřicetiletého fantoma české dezinformační scény zadrželi polští kolegové na základě poznatků našich policistů. V nejbližší době bude následovat jeho předání do ČR,“ uvedli v polovině listopadu policisté na síti X. Jméno muže neuvedli, ze zveřejněných údajů a z vyjádření polské policie ale vyplývá, že jde právě o Čermáka.
Výroky ve videu
Čermák si má podle pravomocného verdiktu soudu odpykat 5,5 roku vězení za to, že veřejně vyzýval k násilí vůči politikům. Loni v únoru se v živém vysílání na facebooku vymezoval vůči novele pandemického zákona.
Diváky půlhodinového videa vyzýval k aktivnímu odporu proti přijetí novely, k převzetí moci, k vypálení Senátu i k vymanění České republiky ze struktur EU a NATO. Za hlavní cíl násilí označil zejména senátory, poslance a členy vlády. V případu podal Čermák prostřednictvím obhájce dovolání, bude se jím tak zabývat Nejvyšší soud.
Vedle podpory a propagace terorismu byl Čermák spolu s Patrikem Tušlem odsouzen také za podněcování nenávisti k Ukrajincům a nepravomocně také za výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra.