TOP 09 a LES, ODS a Strana soukromníků, lidovci a STAN. Politické strany uzavírají před volbami partnerství
Už několik politických subjektů před blížícími se parlamentními volbami oznámilo, že se do voleb spojí s nějakou jinou stranou. TOP 09 ve středu večer oznámila, že vytvořila společnou kandidátku se stranou LES, kterou vede bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Nejsou ale jediní. Kolik jich je a jaké mají šance, zjišťoval Český rozhlas Plus.
TOP 09 + LES
Jak konkrétně bude vypadat spolupráce, zatím nevíme. TOP 09 chce podrobnosti sdělit ve čtvrtek v 11 hodin dopoledne. Co už je jasné, je to, že nepůjde o koalici. Na kandidátky TOP 09 se tak pro podzimní volby dostanou někteří členové LES, zatím ale není jasné kteří. Kandidovat nebude bývalá poslankyně Kateřina Jacques a zřejmě ani Bursík. Serveru Aktuálně.cz totiž řekl čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg: „Já mám dojem, že Bursík nechce kandidovat.“
Straně TOP 09 přisuzují předvolební průzkumy zisk zhruba 6 až 7,5 procenta hlasů. Odhadem by to mohlo stačit na 10 mandátů. Strana LES se v průzkumech neobjevuje.
KDU-ČSL + STAN
Lidovci se Starosty podepsali koaliční smlouvu 12. dubna tohoto roku. Kandidátem na premiéra bude předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Tato koalice bude muset pro vstup do Poslanecké sněmovny získat ve volbách přes 10 procent hlasů.
Podle posledních volebních průzkumů se ale koalici nedaří. Podle pondělní průzkum agentury STEM, podle kterého by lidovce volilo 6,7 procenta voličů a STAN 1,9. Průzkum ale uvádí obě strany zvlášť, a ne jako koalici. Samostatně by pětiprocentní hranici přesáhli tedy jen lidovci. Nabízí se tak varianta, že by lidovci koalici se STAN rozpustili a do voleb šli samostatně, to se ale zatím nechystá.
STEM: volby by vyhrálo ANO před komunisty a ČSSD. Lidovci se Starosty by se do sněmovny nedostali
Číst článek
„My si průběžně vyhodnocujeme zveřejňované průzkumy, děláme si vlastní průzkumy, nesledujeme jenom konkrétní čísla, ale zajímají nás hlavně trendy a to, jak naši voliči reagují na různé situace v politice, které se v posledních týdnech vyskytly. Ten čas do podání kandidátky je. Určitě jsme zodpovědní, určitě nechceme, aby hlasy voličů jakýmkoliv způsobem propadly, uvědomujeme si rizika, výhody i nevýhody koalice,“ potvrdil v pondělí Radiožurnálu šéf STAN Petr Gazdík.
15. srpna budou muset totiž strany odevzdat kandidátky, do té doby se tedy mohou rozmyslet. Čtvrteční Lidové noviny sice mají titulek „Špičky lidovců couvají z koalice se Starosty", ale třeba deník E15 píše: „Naše spojenectví je pevné, tvrdí Bělobrádek i Gazdík“.
ODS + Strana soukromníků
Už nějakou dobu je jasné, že ODS půjde do voleb společně se Stranou soukromníků. Na kandidátkách ODS se představí 300 lidí, z toho 40 jich dodala právě Strana soukromníků. Kandidovat budou ve všech krajích.
Její místopředseda Ladislav Linka zhruba před měsícem popsal, s čím chtějí do voleb jít a jak spolupráce s ODS vypadá. „Myslím, že ta spolupráce je dobrá. V této spolupráci nechceme být nijak pasivní a budeme zde samozřejmě prezentovat vlastní názory, které třeba v oblastech živnostenského života jsou ještě silnější než názory ODS. Například chceme jednoznačně zrušit EET, snížit administrativu,“ řekl Linka.
ODS se spojila se Soukromníky. Do voleb půjdou společně
Číst článek
Za občanské demokraty bude kandidovat zároveň řada nestraníků. „Jsou tam lidé nejrůznějších profesí, vzdělání, nejrůznějšího věku. Z hlediska nějakých čísel mohu říct, že nejmladší kandidát má 24, nejstarší kandidát má 76 let. Kandidujeme společně se Stranou soukromníků. Ti naši kandidátku doplňují svými 40 kandidáty,“ říká předseda ODS Petr Fiala, který bude volebním lídrem v Jihomoravském kraji.
Podle ODS spolupráce zabrání tříštění sil na pravicové scéně a posílí pozici obou stran do voleb. Strany budou v předvolební kampani vystupovat pod názvem ODS s podporou Soukromníků. Samotná ODS má podle posledního průzkumu STEM 9,1 procenta hlasů.