Topolánek: Vláda s VV je větší hrozbou než opoziční smlouva
Občanští demokraté se sešli na pražském Žofíně, na oslavách dvaceti let své existence. Největší vládní strana pojala oslavy ve velkém stylu, pozvala víc než šest stovek hostů. Akci zahájil premiér a předseda ODS Petr Nečas. Vystoupili i bývalý předsedové ODS - Václav Klaus a Mirek Topolánek.
Premiér a předseda ODS Petr Nečas v projevu zdůraznil, že strana za 20 let své existence prokázala, že je stranou etablovanou, čitelnou a standardní, že má velkou vnitřní sílu a schopnost překonávat složité politické situace jakou je i nynější vládní krize.
Své spolustraníky předseda ODS vyzval k prosazení reforem a také k jednotě, aby vnitrostranické problémy řešili sami mezi sebou a ne prostřednictvím médii.
Nečas také poděkoval svým předchůdcům ve funkci lídrů ODS Mirku Topolánkovi a Václavu Klausovi za jejich přínos pro stranu. Podle něj měli nelehký úkol v čele strany a zvládli ho se ctí.
Topolánek: VV jsou spíše sektou než stranou
Po premiérovi vystoupil bývalý předseda strany Mirek Topolánek. Ten hlavně kritizoval působení Věcí veřejných ve vládě. Nejmenší vládní stranu nazval sektou. Podle něj je vláda s Věcmi veřejnými větší hrozbou pro ODS, než kdysi opoziční smlouva s ČSSD.
„Je přímo v genetické výbavě této sekty- strany útočit na soukromí, fízlovat, šmírovat, nezákonně odposlouchávat, tajně nahrávat, vyrábět kompra na kde koho,“ uvedl na adresu Věci veřejných Topolánek, který hned po projevu ze Žofína odjel.
Kalus: ODS při krizi prohospodařila důvěru veřejnosti
Poté vystoupil s projevem také prezident Václav Klaus. Bilancoval hlavně uplynulých dvacet let fungování ODS a samozřejmě nevynechal ani krizi, ve které se ocitl kabinet Petra Nečase. Podle Klause totiž také tato situace občanské demokraty v očích voličů může poškodit.
„Vyvoláním této krize byla do značné míry prohospodařena důvěra veřejnosti získaná v minulých volbách. Byla poškozena důvěra v soudržnost a akceschopnost koalice a na jejím půdorysu vytvořené vlády se silnou parlamentní podporou, která měla šanci a předváděla i odhodlání uskutečnit potřebné reformy. Touto krizí byla o další stupeň degradována důvěra v politiku a politiky,“ řekl prezident.
Václav Klaus v projevu také připomněl, že ODS byla po celých 20 let významným a stabilizujícím prvkem české politické scény. „Je jenom na ní a na všech, kdo ji dnes utvářejí - od místních, oblastních a regionálních sdružení po Výkonnou radu, grémium i předsedu - jakou cestou půjde dál, co naší veřejnosti nabídne, jaký vliv na politický život České republiky bude mít,“ řekl.
ODS není jen Praha nebo centrální vedení
„Těch dvacet let nejsou léta prohry, jsou na obrazu České republiky vidět. Bezesporu měla ODS i při všech průšvizích velký vliv na rozvoj českého státu. Myslím, že v roce 1991 pro mě nebyla jiná volba, jiná alternativa než vstup do nově vzniklé ODS, pak po 10 letech byl můj pohled trochu jiný a po dalších 10 letech je opět jiný,“ řekl v Ozvěnách dne Jan Kasl, bývalý pražský primátor, který v roce 2002 z ODS vystoupil.
„Nedokázal jsem zevnitř měnit procesy, se kterými jsem nesouhlasil, nedokázal jsem změnit pražské - klientské či mafiánské - prostředí. Od členů ODS mimo Prahu jsem sice měl v mnohém podporu, bohužel nedokázali mi uvnitř toho boje pomoct,“ vysvětlil svůj odchod ze strany.
O současné i minulé ODS jsme v Ozvěnách dne mluvili se senátorem ODS Jaroslavem Kuberou a bývalým pražským primátorem Janem Kaslem, který v roce 2002 z ODS vystoupil.
Senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera z ODS ve stejném pořadu uvedl, že jeho výhodou je to, že ‘hraje na dvou hřištích‘. „Takže to moje znechucení je mnohem menší než u toho, kdo se zabývá jenom celostátní politikou. Přijedu ze Senátu z Prahy znechucený, ale vrátím se do Teplic a tam je situace úplně jiná,“ přiblížil
Připomněl, že ODS není jen Praha nebo centrální vedení, ale je to zhruba 30 tisíc členů, kteří sedí na radnicích. „Pokud ta města vedou rozumně, tak ta města prosperují. Takže jako celek strana své voliče stále má,“ řekl.
Přiznal, že v ODS se voliči také mnohokrát zklamali. Ale podle něj vnímají, že v ODS je neustále snaha, která s menšími či většími úspěchy, stranu někam posunuje.