Třímiliardová ztráta VZP se lékařů nedotkne, tvrdí šéf pojišťovny
Pokud se Všeobecné zdravotní pojišťovně v dohledné době nepodaří změnit nerovnováhu mezi příjmy a výdaji, skončí letos ve ztrátě tří miliard korun. A to i přes mimořádnou třímiliardovou výpomoc, kterou získá díky loni schválenému zákonu o jednorázovém přerozdělení účtů všech zdravotních pojišťoven.
Už od roku 2009 má VZP každoročně výdaje vyšší než příjmy o šest miliard. Nyní už ale není z čeho ztrátu dokrývat. V polovině roku tak musí pojišťovna zajistit peníze jinak. Jak, zatím ale není jasné.
Ekonomický náměstek VZP Jan Halama Radiožurnálu přiznal, že by to mohlo krátkodobě vést ke zpožďování plateb lékařům. Šéf pojišťovny Pavel Horák to ale odmítá. Situace se prý dá vyřešit a platby se nezpozdí. Podle něj bude pojišťovna hledat nástroj, který by fungoval podobně jako kontokorent na krátké období.
"Prognózy, že nevyjdeme s penězi, se objevují už od roku 2009. Není to jednoduchá situace, ale zatím se nám ji vždy podařilo zvládnout dobře," řekl Horák.
Předseda České lékařské komory Milan Kubek doufá, že pojišťovna zvolí jinou možnost, než posunutí plateb zdravotnickým zařízením. V tom případě by si totiž museli brát úvěry lékaři.
Člen správní rady VZP a poslanec ČSSD Jaroslav Krákora připustil, že se s tak velkým deficitem nepočítalo. Situaci pojišťovny ale nevidí katastroficky. „Veřejnost se v letošním roce nemá čeho bát. Financování na rok 2012 je zajištěné.“
Také další člen správní rady, poslanec ODS Boris Šťastný tvrdí, že se nic závažného neděje. „Když si uvědomíte, že VZP hospodaří takřka se 150 miliardami, tak 3 nebo 5 miliard není tolik.“
Důvodem ztráty je podle Šťastného růst mezd lékařů, úhradové mechanismy a nižší výběr pojistného. Poslanec přitom zdůraznil, že VZP je záchrannou pojišťovnou pro všechny zdravotní pojišťovny. Stará se i o seniory, děti nebo pacienty s těmi nejvážnějšími problémy.
VZP letos čeká ztrátu tří miliard. Lékařům hrozí zpoždění plateb
Číst článek
Oba členové správní rady VZP připustili, že se platby lékařům a zdravotnickým zařízením zpozdí. Zatímco Boris Šťastný mluví o maximálně pěti dnech, Krákora nevyloučil až dva týdny.