Tvrdý alkohol vyrobený před rokem 2012 se vrátí do prodeje ve čtvrtek i bez rodného listu
Vláda rozhodla o zmírnění částečné prohibice. Obchodníci budou moci prodávat tvrdý alkohol vyrobený před 1. lednem 2012 pouze na základě data výroby, žádné další dokumenty nebudou potřebovat. U novějšího alkoholu bude doklad původu potřeba. Opatření vejde v platnost ve čtvrtek prohlášením ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09).
Rozhodnutí vlády oznámil premiér Petr Nečas. „Bude možné prodávat a konzumovat lihoviny o obsahu etanolu nejméně 20 procent, které byly vyrobeny před 1. lednem 2012, bez rodokmenů, bez všech těchto opatření. Je možné prodávat i nově vyrobené lihoviny, které mají rodokmen a jsou opatřeny novým kolkem," uvedl.
U alkoholu vyrobeného v letošním roce budou tedy muset prodejci doložit jeho původ, na což budou mít 60 dnů. Začnou se odpočítávat od chvíle, kdy vejde v platnost nařízení vlády s podobou formuláře.
Do prodeje by se tak kromě alkoholu vyrobeného před 1. lednem 2012 měly dostat pouze lahve opatřené novým kolkem nebo takzvaným rodným listem, aby zákazníci mohli na první pohled rozpoznat, odkud alkohol pochází.
„Platí, že ti, co si nejsou jisti a mají alkohol na pultech otevřený, si ho mohou nechat zkontrolovat v hygienických laboratořích,“ dodal ministr zemědělství Petr Bendl.
Láhve, které jsou otevřené, jsou podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) považovány za rizikové. „A jsou dvě možnosti, které nastanou. Pravděpodobně nejčastější je ta, že budou zlikvidovány. Je tam daná jedna výjimka pro drahé alkoholy. Majitel zařízení si bude moci nechat otevřenou láhev na své náklady otestovat,“ přiblížil.
Ministr Heger také upozornil, že pokud přesto někdo nabídne lihoviny bez náležitých dokladů, bude jeho jednání dočasně považované za závažný trestný čin s odpovídající trestní sazbou.
Nejdůležitější je spustit trh, říká zástupce likérky
Číst článek
Společně s uvolňováním prodeje v Česku chce vláda odblokovat i vývoz alkoholu do zahraničí. Vláda o něm rozhodla minulý týden ve čtvrtek, čímž předešla zákazu, ke kterému se chystala Evropská komise.
Kroky ke zmírnění prohibice popsali po jednání vlády premiér Petr Nečas, ministr zdravotnictví Leoš Heger a ministr zemědělství Petr Bendl
Jak Českému rozhlasu řekl vysoce postavený zdroj, Česko postupné uvolnění prohibice předjednalo s Evropskou komisí. Ta slíbila, že bude souhlasit s každým krokem, který vláda na večerním jednání přijme.
Evropská komise původně českou vládu žádala, aby nerušila částečnou prohibici bez konzultace s komisí. Přivítala sice, že česká policie našla zdroje otráveného alkoholu, stěžovala si ale na nedostatek informací. Nemohla prý proto ani posoudit, jestli zdravotní rizika spojená s jedovatým alkoholem už zmizela.
Prohibici neuvolňujte bez našeho souhlasu, žádá EU českou vládu
Číst článek
Prodej a distribuci tvrdého alkoholu zakázal ministr zdravotnictví 14. září po sérii otrav metylalkoholem. Jedovatý alkohol zatím v Česku zabil 26 lidí, další desítky lidí musely vyhledat pomoc lékaře.