Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Týdeník iROZHLASu: Otřesy v tajné službě, nové chvění v Motole a rozsudek nad solárními barony

Slibovaný arktický vánek minulý víkend nakonec rozkolísal počasí pro celý zbytek týdne. Mnohem víc ale stejně zchladil investory a politiky americký prezident pokračováním svého celního šílenství. Zda brát pozastavení cel jako umoudření v Bílém domě nechává redakce k posouzení ctěnému čtenáři - počasí se však stihlo umoudřit každopádně, a proto nemůže být na škodu si k sobotnímu čtení týdeníku s (hlavně) domácími kauzami alespoň otevřít okno.

newsletter Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budvar aréna opět patřila fanouškům, kteří se nebáli i odvážnějších proměn

FOTO TÝDNE: MS v ženském hokeji 2025. Budvar aréna opět patřila fanouškům, kteří se nebáli i odvážnějších proměn | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

V Úřadu pro zahraniční styky a informace, nejuzavřenější tajné službě u nás, skončil podle zjištění iROZHLASu zkušený zpravodajec Jiří Vondrášek. „Je mi to líto, pro tuhle zemi odvedl spoustu práce,“ řekl bývalý „šéf špionů“ Petr Mlejnek. Personální změny rozkrývá kolega Jan Horák.

Z kuloárů zpravodajských do těch politických – politický analytik Jakub Grim pokračuje ve zkoumání, jaké strany si s pěti měsíci do sněmovních voleb mohou navzájem brát voliče. Pro fanoušky vládního tábora nemusí být dobrou zprávou, že největší voličské překryvy mají koalice Spolu a STAN – oba subjekty zároveň může zvažovat asi 800 tisíc lidí.

Slíbil jsem týdeník domácího dění, ale podívejme se krátce k evropským sousedům na východě bránícím se ruské invazi – zajetí čínských vojáků ve službách ruské armády není signálem, že by jejich vyslání Peking organizoval, dobrovolníkům ale Čína bránit v bojování na Ukrajině nebude, píše v analýze Eliška Orosová.

Spíše hořkou než sladkou zprávu z východu Evropy přináší také Jana Václavíková o epidemii HIV a jejímu možnému konci. „Jsme nejblíž, co jsme kdy byli vakcíně,“ řekla jí zástupkyně programu OSN. Škrty amerického úřadu pro efektivitu vlády ale naděje alespoň dočasně hatí – výpadek americké pomoci zpomalí vývoj vakcíny a šíření prevence HIV ve východní Evropě, kde výskyt onemocnění stoupá, zatímco v Africe klesá.

A nyní dvě české kauzy na závěr – u Ústavního soudu nenašla zastání společnost Papeno 2 z rodiny takzvaných solárních baronů; ministerstvu průmyslu a obchodu musí za 15 let starý podvod zaplatit 43 milionů korun, píše teď už z investigativní redakce, ale srdcem stále v redakci iROZHLASu Vít Kubant.

Nejeden přesčas strávili Kristýna Guryčová a Tomáš Pika na korupční kauze v pražské nemocnici Motol, jejíž příběh, alespoň prozatím, nekončí. Vyšetřovatelé na pokyn evropské prokuratury zajistili majetky „výrazně převyšující“ 100 milionů korun a další plomby dozorující žalobkyně nevyloučila – dopadnout by mohly i na bývalého ředitele Miloslava Ludvíka, kterému zatím policisté zabavili pouze osobní auto.

Tipy z Plusu

Výběr toho nejlepšího, co uplynulý týden vyšlo na stanici Český rozhlas Plus, přináší šéfredaktor stanice Josef Pazderka:

Pro fanoušky mluveného slova

  • Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa vzdalují od Evropy, což s sebou nese i bezpečnostní důsledky. Téma pro Chybu systému a bezpečnostního analytika Vojtěcha Bahenského.
  • Představa, že lidé na spektru nejsou schopni hlubokých emocí a empatie, je jeden z nejběžnějších a zároveň velmi zraňujících mýtů. Jak ale emoce skutečně vnímají? Víkendový poslech pořadu Balanc na Radio Wave.
  • Proč mají čerti rohy a proč si lidé v Česku vyzobávají z náboženství jen to, co jim vyhovuje? Faráře Církve československé husitské Petra Wagnera se ptají Zuzana a Ivana v podcastu Buchty.

Nejvíce se četlo

Klidný víkend z Vinohradské 12 přeje,

Vojtěch Dvořáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme