Týdeník iROZHLASu: Otřesy v tajné službě, nové chvění v Motole a rozsudek nad solárními barony
Slibovaný arktický vánek minulý víkend nakonec rozkolísal počasí pro celý zbytek týdne. Mnohem víc ale stejně zchladil investory a politiky americký prezident pokračováním svého celního šílenství. Zda brát pozastavení cel jako umoudření v Bílém domě nechává redakce k posouzení ctěnému čtenáři - počasí se však stihlo umoudřit každopádně, a proto nemůže být na škodu si k sobotnímu čtení týdeníku s (hlavně) domácími kauzami alespoň otevřít okno.
V Úřadu pro zahraniční styky a informace, nejuzavřenější tajné službě u nás, skončil podle zjištění iROZHLASu zkušený zpravodajec Jiří Vondrášek. „Je mi to líto, pro tuhle zemi odvedl spoustu práce,“ řekl bývalý „šéf špionů“ Petr Mlejnek. Personální změny rozkrývá kolega Jan Horák.
Z kuloárů zpravodajských do těch politických – politický analytik Jakub Grim pokračuje ve zkoumání, jaké strany si s pěti měsíci do sněmovních voleb mohou navzájem brát voliče. Pro fanoušky vládního tábora nemusí být dobrou zprávou, že největší voličské překryvy mají koalice Spolu a STAN – oba subjekty zároveň může zvažovat asi 800 tisíc lidí.
Slíbil jsem týdeník domácího dění, ale podívejme se krátce k evropským sousedům na východě bránícím se ruské invazi – zajetí čínských vojáků ve službách ruské armády není signálem, že by jejich vyslání Peking organizoval, dobrovolníkům ale Čína bránit v bojování na Ukrajině nebude, píše v analýze Eliška Orosová.
Spíše hořkou než sladkou zprávu z východu Evropy přináší také Jana Václavíková o epidemii HIV a jejímu možnému konci. „Jsme nejblíž, co jsme kdy byli vakcíně,“ řekla jí zástupkyně programu OSN. Škrty amerického úřadu pro efektivitu vlády ale naděje alespoň dočasně hatí – výpadek americké pomoci zpomalí vývoj vakcíny a šíření prevence HIV ve východní Evropě, kde výskyt onemocnění stoupá, zatímco v Africe klesá.
A nyní dvě české kauzy na závěr – u Ústavního soudu nenašla zastání společnost Papeno 2 z rodiny takzvaných solárních baronů; ministerstvu průmyslu a obchodu musí za 15 let starý podvod zaplatit 43 milionů korun, píše teď už z investigativní redakce, ale srdcem stále v redakci iROZHLASu Vít Kubant.
Nejeden přesčas strávili Kristýna Guryčová a Tomáš Pika na korupční kauze v pražské nemocnici Motol, jejíž příběh, alespoň prozatím, nekončí. Vyšetřovatelé na pokyn evropské prokuratury zajistili majetky „výrazně převyšující“ 100 milionů korun a další plomby dozorující žalobkyně nevyloučila – dopadnout by mohly i na bývalého ředitele Miloslava Ludvíka, kterému zatím policisté zabavili pouze osobní auto.
Tipy z Plusu
Výběr toho nejlepšího, co uplynulý týden vyšlo na stanici Český rozhlas Plus, přináší šéfredaktor stanice Josef Pazderka:
- (Ne)ochotu Čechů bránit vlastní zemi probírá v podcastu Chyba systému s jeho stálými hosty bezpečnostní analytik Vojtěch Bahenský
- Známý psycholog Honza Vojtko nabízí v pořadu Leonardo Plus neotřelý pohled na fenomén pomsty
- Je tu nová Radiokniha se jménem „Interhelpo“. Líčí tragický předválečný příběh komuny Čechoslováků v Sovětském svazu
Pro fanoušky mluveného slova
- Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa vzdalují od Evropy, což s sebou nese i bezpečnostní důsledky. Téma pro Chybu systému a bezpečnostního analytika Vojtěcha Bahenského.
- Představa, že lidé na spektru nejsou schopni hlubokých emocí a empatie, je jeden z nejběžnějších a zároveň velmi zraňujících mýtů. Jak ale emoce skutečně vnímají? Víkendový poslech pořadu Balanc na Radio Wave.
- Proč mají čerti rohy a proč si lidé v Česku vyzobávají z náboženství jen to, co jim vyhovuje? Faráře Církve československé husitské Petra Wagnera se ptají Zuzana a Ivana v podcastu Buchty.
Nejvíce se četlo
- Bývalý kriminalista o kauze Motol: Selhala jakákoliv vnější i vnitřní kontrola. Obviněných určitě přibude
- První pacientka v Česku dostala experimentální lék na rakovinu. Učí imunitu bojovat s nádorem
- ‚Je neuvěřitelné, že někdo může být tak bezohledný a hloupý.‘ Američan navštívil ostrov izolovaného kmene