Univerzity se nevyhnou větší ochraně ve virtuálním prostoru. Na všechny by měl dohlížet kyberúřad
Česko dál posiluje ochranu před zločinci a špiony v kyberprostoru. Změnám se nevyhnou ani české vysoké školy. Všechny budou muset nově spolupracovat s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Počítá s tím nový zákon o kybernetické bezpečnosti, který na podzim projedná Sněmovna.
Počet institucí a firem, které budou muset s NÚKIB spolupracovat, vzroste ze současných čtyř set asi na šest tisíc. V případě, že zákon projde, se budou muset kyberúřadu přihlásit a zavést určitá bezpečnostní opatření. Zároveň budou povinny oznamovat eventuální kybernetické incidenty, mezi které patří například únik hesel či virus v počítačové síti.
NÚKIB připravuje nový kyberzákon, řadě firem se ale nelíbí. ‚Tlaků bylo velké množství,‘ říká šéf úřadu
Číst článek
Budou se muset také řídit protiopatřeními, kter NÚKIB vydává. Jedním z nich jsou varování. Známá jsou ta z roku 2018 před čínskými technologickými firmami Huawei a ZTE nebo z loňského roku před čínskou sociální sítí TikTok.
Nově by měl kybernetický úřad dohlížet na všechny univerzity v České republice. Chystaný zákon o kybernetické bezpečnosti, který nahradí starší verzi z roku 2014, zavede dva stupně regulace.
Automaticky se univerzity budou řadit do nižšího stupně a ty, které provádí citlivý výzkum, pak do stupně vyššího. Za citlivý výzkum se obecně považují kvantové technologie či nanotechnologie a další. Stupně regulace se liší třeba tím, jaké kybernetické incidenty musí školy hlásit a kolik úsilí budou muset na zabezpečení vynaložit.
NÚKIB zkoumá ruský software Kaspersky. Jeho prodej zakázali v USA, firma v reakci oznámila odchod
Číst článek
„Záleží na tom, jak na tom vysoká škola v daný moment je. Pokud se kyberbezpečností zabývá nebo už je regulována stávajícím zákonem o kybernetické bezpečnosti, moc změn ji nečeká. Může se pouze zvětšit rozsah infrastruktury a služeb, které bude zabezpečovat,“ uvedla mluvčí kyberúřadu Alžběta Dvořáková.
Změny ve školách
Radiožurnál oslovil deset vysokých škol s dotazem, zda o chystaných změnách vědí a jak se připravují. Všechny dotázané školy o změnách věděly, části z nich se regulace týkají už teď. Některé mají i vlastního manažera kyberbezpečnosti a nečekají na příkaz shora. „Zavádění kybernetické bezpečnosti by probíhalo spontánně i bez legislativního tlaku,“ konstatuje mluvčí Vysokého technického učení v Brně Kamila Šmídková.
„Provádíme organizační změny – zavádíme bezpečnostní politiky, vzdělání a osvětu vedení univerzity, zaměstnanců i studentů,“ popsala Šmídková.
Český stát čelí krizi, protože byl designován pro jinou dobu, říká odborník na veřejnou správu
Číst článek
S vyšší bezpečností přichází i vyšší náklady. „Bude potřeba změnit některé procesy ve fungování univerzity, vytvořit příslušnou vnitřní legislativu. Lidé, kteří mají potřebné znalosti, jsou a budou v dohledné době na trhu práce velmi vzácní. Poptávka po nich bude obrovská a to vyšroubuje jejich cenu,“ říká mluvčí Technické univerzity v Liberci Radek Pirkl.
„Dále bude potřeba pořídit novou techniku na ochranu univerzitního systémů, což jsou také milionové položky,“ dodal Pirkl. Podle něj se bude jednat o miliony korun ročně.
Nový zákon by měl podle kyberúřadu platit od ledna. Firmy a instituce budou mít rok na to, aby se podle něj zařídily. Pokud si nevědí rady, mohou NÚKIB žádat o pomoc už teď.