Úřad porušil právo na informace o životním prostředí. Ústavní soud vyhověl stížnosti novináře

Ústavní soud vyhověl stížnosti datového novináře Jana Cibulky z Českého rozhlasu. Ten před deseti lety požadoval od Zeměměřického úřadu kompletní digitální model reliéfu Česka páté generace. Úřad po něm za to požadoval poplatek téměř tři miliony korun. Správní orgány a soudy všechny stížnosti a žaloby zamítly. Ústavní soud nyní konstatoval, že daná částka představuje ekonomickou bariéru a pro novinářovu činnost šlo o částku nepřiměřenou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Cibulka, datový novinář

„Pokud stát požaduje za poskytování svých informací úhradu, tak její výše nesmí veřejnost odrazovat“ | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: Český rozhlas

Ústavní soud rozsudky správních soudů zrušil. Musejí se tak zabývat případem znovu a jsou vázáni názorem Ústavního soudu. Podle něj úřad porušil právo na informace o životním prostředí, jak o něm hovoří ustanovení Listiny základních práv a svobod.

Nejvyšší soud podpořil novináře Českého rozhlasu. Nařídil otevřít spor o uchovávání údajů o komunikaci

Číst článek

Úřad a soudy měly vzít ohled na to, že novinář nechtěl data k soukromým a komerčním účelům a tedy není možné od něj požadovat standardní sazbu 38 korun za kilometr čtvereční zobrazovaného území. Cibulka chtěl model využít k analýze dopadů klimatické změny. V takovém případě je nutné podle Ústavního soudu vykládat zákon ústavně konformně a přihlížet k zájmu žadatele.

Soudce zpravodaj Jaromír Jirsa v odůvodnění také sdělil, že je nepřiměřené v případě datového novináře požadovat, aby se podílel na financování činnosti Zeměměřického úřadu a na nepřímých nákladech na vytvoření modelu. Uvedl, že model vznikl z veřejných peněz a není účelem poplatků vybíraných za jeho poskytování uhradit pořizovací náklady.

„Plánoval-li stěžovatel jako novinář zkoumat dopady klimatické změny, je logické a racionální, že k tomu potřebuje data pokrývající celé území České republiky. Role novinářů v oblasti ochrany životního prostředí a informovanosti o změnách klimatu je podle Ústavního soudu významná,“ uvedl Jirsa.

Spor kvůli pojmu Pitomio je u konce. Ústavní soud odmítl stížnost Okamury, karikatura není zakázaná

Číst článek

Podle Cibulky je dobře, že soud pojmenoval důležitost role médií při informování veřejnosti o dopadech změny klimatu.

„Zopakoval, že pokud stát požaduje za poskytování svých informací úhradu, tak její výše nesmí veřejnost odrazovat. Po datech o počasí jde tak o další případ, kdy se podařilo úspěšně překonat bariéru v podobě vysokého zpoplatnění, které veřejnosti efektivně bránilo v přístupu k informacím o životním prostředí,“ řekl Cibulka.

Ocenil, že soud v odůvodnění uvedl, že svobodný přístup k informacím je podstatný prvek fungující demokratické společnosti, protože díky tomu může docházet k výměně názorů a k informování veřejnosti o stavu životního prostředí a jeho politik.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme