Přes 120 menších stran dostalo pokuty za 700 tisíc. Úřadu nedodaly adresu webu s financováním
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí udělil ve 124 řízeních menším stranám a hnutím pokuty za 694 200 korun. Drtivá většina souvisela s nedodržováním pravidel hospodaření. Pokuty byly v rozmezí od 5500 korun do 8000 korun. Většinou se netýkaly žádných konkrétních voleb. Maximální výše mohla být 200 000 korun. Pokutu nedostala žádná velká či sněmovní strana. Jaké konkrétní subjekty pokutu dostaly, ale úřad nezveřejnil.
Ve 123 případech dotčené strany a hnutí v rozporu se zákonem neoznámily dohledovému úřadu adresu internetové stránky, na které je zpřístupněný přehled platebních transakcí na zvláštním neboli transparentním účtu. Uvedl to v úterý v tiskové zprávě předseda úřadu Vojtěch Weis.
Stranám a hnutím hrozí 121 řízení kvůli nedodržení pravidel hospodaření
Číst článek
Úřad upozornil na to, že nejde o volební účet zřizovaný pro financování volební kampaně. Podle úřadu se ze zvláštního účtu nehradí volební náklady, ale slouží pro přijímání darů případně státních příspěvků.
Povinnost zřídit ho mají od 1. ledna loňského roku všechny politické subjekty bez ohledu na velikost.
„Úřad za nesplnění této povinnosti sankcionoval politické strany a politická hnutí, které povinnost nesplnily i přes písemnou výzvu úřadu do 31. července 2017,“ dodal Weis.
Pokuta za kampaň
Ve čtyřech případech úřad odhalil porušení pravidel financování volební kampaně. Pokutované subjekty si nezřídily volební účet v požadovaném termínu, přestože kandidovaly do sněmovny. Úřadu navíc neoznámily adresu internetových stránek, kde se měly zveřejňovat informace o volební kampani, ani zřízení volebního účtu nebo adresu internetových stránek, na kterých by byl účet přístupný.
Z celkových 124 řízení vedl úřad 100 správních řízení a ve zbylých 24 případech vydal příkazy. Pět správních řízení musel zastavit kvůli tomu, že subjekty zanikly. U správního řízení musejí pokutovaní platit ještě náklady 1000 korun a mohou se bránit jen správní žalobou u soudu.
Proti příkazu lze obecně podat odpor, čímž se případ posune do správního řízení. Pokutovaných 24 subjektů nyní ale už promarnilo lhůtu pro podání odporu.