Vyúčtování sněmovních voleb: ČSSD utratila přes 85 milionů, podobně na tom jsou i ANO a ODS

Nejvíce peněz za kampaň v říjnových volbách do sněmovny utratila ČSSD, a to 85,3 milionu korun. Následuje hnutí ANO, které do kampaně investovalo 84,5 milionu korun. Vyplývá to z jejich finálních zpráv o financování kampaně, které měly všechny kandidující strany a hnutí zveřejnit do pondělní půlnoci. Z devíti sněmovních subjektů to podle předběžných závěrů Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí udělalo v termínu sedm z nich.

Původní zpráva Praha/Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod Prahou za vyšší mzdy loni na podzim v rámci předvolební kampaně ČSSD. Na snímku: zleva Jan Birke, Lubomír Zaorálek a Michaela Marksová

Pochod Prahou za vyšší mzdy loni na podzim v rámci předvolební kampaně ČSSD. Na snímku: zleva Jan Birke, Lubomír Zaorálek a Michaela Marksová | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Sedm z devíti sněmovních stran zveřejnilo v termínu zprávu o financování loňské volební kampaně. Z neparlamentních jen pět. Kromě ČSSD a KSČM vypracovaly všechny sněmovní strany zprávu v internetové aplikaci,“ uvedl na svém twitteru Jan Outlý z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí v prvotním závěru, který úřad ještě podrobně posuzuje.

Ve sněmovních volbách loni na podzim kandidovalo celkem 31 stran a hnutí, zprávy o financování kampaně tak včas podle úřadu zveřejnila ani ne polovina z nich.

Za samotné nezveřejnění zprávy hrozí nyní subjektům pokuta od 10 do 100 tisíc korun, přehled měly strany a hnutí současně odevzdat dohledovému úřadu v Brně. Termín vypršel o pondělní půlnoci, tedy tři měsíce po skončení sněmovních voleb.

Europoslanci zvolení za ANO Telička a Ježek kritizovali rozhodnutí hnutí podpořit Zemana ve volbách

Číst článek

Nejvíce peněz za kampaň v říjnových volbách podle finálních údajů zaplatila ČSSD, a to 85,3 milionu korun, následuje hnutí ANO s 84,5 milionu korun. ODS do kampaně investovala 82,7 milionu korun, Piráti pak bezmála 16,3 milionu korun.

SPD Tomia Okamury za předvolební kampaň utratila necelých 33,2 milionu korun, hnutí STAN zas 56,7 milionu korun. TOP 09 za předvolební kampaň zaplatila 74,8 milionu korun, lidovci zhruba 55,6 milionu korun.

Celkové náklady sněmovních stran a hnutí na kampaň v říjnových volbách do sněmovny:

V případě KSČM pak nešlo na jejích internetových stránkách zprávu o financování kampaně do uzávěrky textu dohledat. Celkové náklady strany na předvolební kampaň tak nejsou jasné. „Nevím, jak je to možné. Zpráva je hotová a podepisoval jsem ji k odeslání včas v minulém týdnu,“ napsal v SMS serveru iROZHLAS.cz předseda Vojtěch Filip.

Nově mohly strany a hnutí v předvolební kampani utratit maximálně 90 milionů korun. Zpráva o financování kampaně obsahuje vedle výdajů také přehled dárců nebo bezúplatných plnění.

Dohledový úřad nyní podle Outlého začne údaje v dodaných přehledech prověřovat. „Pracujeme na metodice kontroly, která bude spočívat hlavně v ověření dárců a v porovnání vykázaných nákladů s naším monitoringem. Dá se čekat, že přijdou na řadu i kontroly u stran samotných, pokud dodané podklady nebudou dostatečné,“ popsal serveru iROZHLAS.cz.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme