Ústavní soud: Vláda nemůže u drog určit ‚množství ‚menší než malé‘. V zákoně formulace zůstane

Ústavní soud zrušil část trestního zákoníku, která vládě umožňovala určit, jaké rostliny považuje za omamné a jaké jejich množství je trestné. Částečně vyhověl návrhu Okresního soudu v Chrudimi, který slovní spojení „množství větší než malé“ považoval za neurčitou formulaci. Namítal taky, že množství látky v konopí se určuje expertizou a pěstitel tak nemůže předvídat, kolik jí v rostlině je. S tím Ústavní soud nesouhlasí, pojem v zákoně zůstane.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marihuana (ilustrační foto)

Marihuana (ilustrační foto) | Zdroj: Národní protidrogová centrála

Podle soudce zpravodaje Pavla Šámala zrušené ustanovení bylo v rozporu se zásadou předvídatelnosti práva. Vláda nemůže svým nařízením určit, jaké množství omamné látky například v marihuaně je větší než malé a tím stanovit hranici trestnosti. To může udělat jen zákon.

Průzkum: Mladí Češi a Slováci se liší v postojích. Češi jsou tolerantnější k drogám, Slováci k menšinám

Číst článek

Okresní soud v Chrudimi navrhoval zrušit i samotnou formulaci „větší než malé množství“ z důvodu její neurčitosti. Ta ale v trestním zákoníku zůstane. Společenská nebezpečnost a z toho vyplývající trestnost držení omamné látky je totiž nutné posuzovat případ od případu.

U drog rostlinného původu, jako je třeba právě marihuana, závisí i na čistotě a množství účinné látky nebo na tom, zda ji u sebe má příležitostný uživatel nebo těžce závislý.

‚Už se to osvědčilo‘

Podle Ústavního soudu by množství, které už je trestné, měly stanovovat obecné soudy. K vymezení pojmu „množství větší než malé“ už existuje rozsáhlá a ustálená judikatura, na základě které je možné postupovat.

Podle Pavla Šámala se to navíc už v praxi osvědčilo. Středeční nález Ústavního soudu je totiž podobný tomu z roku 2013. Tehdy soud také zrušil část trestního zákoníku, díky které vláda směla prostřednictvím svého nařízení určit trestné množství drog.

V následujícím roce pak Nejvyšší soud svým stanoviskem orientačně určil, jaké množství drog má policie a justice považovat za větší než malé. Obecně vzato jde o množství, které převyšuje běžnou dávku obvyklého konzumenta. U marihuany to mělo být více než deset gramů sušiny, ve které je minimálně gram účinné látky.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme