EET není protiústavní, oznámil rozhodnutí Ústavní soud. Část zákona ale zrušil

Ústavní soud v pátek dopoledne na základě návrhu skupiny 41 poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky na zrušení zákona o evidenci tržeb oznámil rozhodnutí v částečný prospěch navrhovatelů. EET podle Ústavního soudu obecně sleduje legitimní cíl. Jde o účinný výběr daní a narovnání podnikatelského prostředí. Proto soud rušil jen některá ustanovení.

Praha (Aktualizováno: 10:52 15. 12. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud zrušil části Zákona o evidenci tržby (EET)

Ústavní soud zrušil části Zákona o evidenci tržby (EET) | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Pro Babiše je podstatné, že zákon o elektronické evidenci plateb platí. Blíže rozhodnutí soudu z Bruselu nechtěl komentovat, protože ho nezná.

Nebudu to komentovat, nejsem ministr financí a neznám vůbec rozhodnutí soudu,“ uvedl v textové zprávě.

Ústavní soud zrušil náběh třetí a čtvrté etapy elektronické evidence tržeb. Vláda prý předem náležitě nezvážila dopad na zbývající povinné subjekty.

Třetí fáze měla začít 1. března příštího roku a týkat se občerstvení, farmářských trhů či zdravotních a sociálních služeb. Čtvrtá fáze pak měla zahrnout řemeslníky a začít platit v červnu 2018.

„EET má smysl, jsme v 21. století. Má smysl pro ty, kteří vydávají stovky účtenek denně, tam to smysl dává. Ti s nižším obratem, kteří vydávají málo účtenek, tam by se to mohlo dávat na bázi motivační,“ uvedl ve vysílání ČT Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Pokud se vám následující dokument nenačetl, obnovte si stránku.

Rozhodnutí soudu a politici

Rozhodnutí soudu přivítal Jan Hamáček z ČSSD, která v předchozí vládní koalici zákon prosazovala. „Takto složitý zákon asi může mít problémy, ale já to pokládám spíš za technické věci, které Ústavní soud upravil. To gros zůstává, ukazuje se, že ten zákon je v souladu s českým právním řádem a že je i potřebný. To konstatoval i Ústavní soud, že jeho cílem je zlepšit výběr daní,“ řekl.

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík ocenil, že soud zrušil spuštění třetí a čtvrté etapy EET, což Starostové dlouhodobě požadují. „Navíc budeme požadovat, aby se v rámci 1. a 2. vlny evidence netýkala ani neplátců daně z přidané hodnoty,“ uvedl na twitteru. Uvítal také to, že na účtenkách se nemají podle soudu uvádět identifikační čísla. „Zpracováváním rodných čísel v případě účtenkové loterie se nepřiměřeně zasahuje do soukromí občanů,“ myslí si.

„Jsem rád, že soud dal v některých případech za pravdu naší stížnosti na zákon o evidenci tržeb. Za neméně důležité považuji, že ÚS také konstatoval, že ukončení rozpravy při schvalování EET bylo v rozporu s jednacím řádem,“ komentoval rozhodnutí na sociálních sítích předseda ODS Petr Fiala.

Komplikace bezhotovostních plateb

Dvě ze zrušených ustanovení zákona o EET dle poslanců komplikovala evidenci u bezhotovostních plateb a internetových obchodů. Budou platit do února.

Nařízení vlády o vyloučení některých plateb z EET zůstane v platnosti jen do konce příštího roku. „Toto ustanovení dávalo možnost vládě stanovit určité výjimky, například pro prodejce kaprů, ale ty už nebudou možné,“ uvedl pro Českou televizi Michal Radvan.

„Zákon nadále platí tak jak je, dokud nepřijde únor či konec roku 2018. Ústavní soud tímto dává čas Poslanecké sněmovně, aby připravila úpravu toho zákona,“ dodal Radvan.

„Pakliže nám některé výjimky odpadnou, musí na to finanční správa reagovat a kontrolní činnost i prověřování se možná budou ubírat jiným směrem,“  řekl David Stančík z Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj.

Na snímku jsou předseda ÚS Pavel Rychetský (vlevo) a soudce zpravodaj Josef Fiala 15. prosince při vyhlášení rozsudku. | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

„Nález čítá více než 130 tisíc znaků. To jsou v podstatě čtyři autorské archy,“  uvedl soudce Josef Fiala. Pět ústavních soudců prosazovalo zrušení celého zákona o evidenci tržeb. V EET vidí protiústavní zásah do podnikání. Zůstali ale v menšině.

Ústavní soud zasáhl také do úpravy identifikačních údajů na účtence. Pravici vadilo, že se tam u fyzických podnikajících osob objevuje i rodné číslo.

Zrušené body Zákona o evidenci tržeb

  • §5 odst., písm. b) — Formální náležitosti pro evidovanou tržbu splňuje platba poplatníkovi, která je uskutečněna bezhotovostním převodem peněžních prostředků, k němuž dává příkaz plátce prostřednictvím příjemce, kterým je poplatník, který má tržbu evidovat.
  • část §18 odst. 2 — Uskutečněním evidované tržby je přijetí evidované tržby, nebo vydání příkazu k jejímu provedení, pokud byl tento příkaz vydán dříve.
  • §20 odst. 1, písm. b) — Poplatník je na účtence povinen uvádět své daňové identifikační číslo. A odst. 2 — Údajem o evidované tržbě uváděným na účtence je také daňové identifikační číslo poplatníka, který pověřil evidováním této tržby poplatníka, který tržbu eviduje.
  • §37 odst. 1, písm. b) ve slovech — „do konce patnáctého kalendářního měsíce ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona“. A písm. c)

Ústavní soudci obdrželi návrh sepsaný advokátem Zdeňkem Koudelkou loni v červnu. Nález připravoval soduce Josef Fiala. Soudci o něm opakovaně diskutovali, tento týden dospělo plénum k rozhodnutí.

Vládní většina podle návrhu prosadila EET i za cenu porušení zákonné procedury. Rozprava skončila ve třetím čtení, aniž někteří opoziční poslanci dostali prostor k vystoupení. Návrh kritizuje také obsah zákona a jeho dopady, třeba na malé živnostníky nebo důchodce, kteří si přivydělávají prodejem.

Úřady za rok fungování EET provedly 76 761 kontrol a uložily čtyři tisíce pokut za 38,4 milionu korun. Kvůli neplnění EET správa uzavřela 11 provozoven, z toho pět už obnovilo svou činnost. Podle listopadového průzkumu agentury STEM pro finanční správu se 64 procent lidí domnívá, že EET je pozitivní opatření. Při zavádění EET to bylo 63 procent lidí.

rez, dp, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme