V Česku by mohli chybět praktičtí lékaři
Málo peněz a moc složitý systém odborného vzdělávání. To se nelíbí mladým českým praktickým lékařům a chtějí to změnit. Dnes proto zakládají organizaci ,Mladí praktici'.
"Příjem začínajícího praktického lékaře se může pohybovat mezi devíti a patnácti tisíci měsíčně, což považujeme za málo, je to třeba vyřešit. Ve specializační přípravě bychom chtěli zlepšit i strukturu, která je pro praktické lékaře příliš složitá. Lékaři musejí projít dvaceti odděleními, než se stane praktickým lékařem a to vidíme jako příliš složité, než aby k tomu šlo rozumně přistupovat," říká Pavel Vychytil, který má v tomto oboru před atestací.
O nové organizaci ,Mladí praktici' mluvil v Ranní interview Pavel Vychytil, jeden ze zakládajících členů, který je lékařem před atestací.
Přesto ale studenti medicíny o tuto profesi stojí víc než před několika lety. Potvrzuje to přednosta Ústavu všeobecného lékařství Bohumil Seifert:
"Před pěti lety, když jsem se ptal studentů šestého ročníku, kdo z nich uvažuje o kariéře praktického lékaře, tak se skromně zvedla vždy jedna ruka. Jednalo se většinou o syna nebo dceru praktického lékaře. Jsem velmi rád, že se situace znatelně zlepšila. Uspořádali jsme na fakultě seminář pro zájemce o obor a měli jsme plnou posluchárnu, bylo tam přes 120 studentů."
Děkan První lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima Radiožurnálu řekl, že v rámci promoce dostávají absolventi nezávazný dotazník, v jakém oboru by chtěli pracovat:
"Není to samozřejmě nejvíce žádaný obor, pohybujeme se v řádu deseti až dvaceti absolventů, to znamená do deseti procent absolventů."