V Česku žije až 12 000 muslimů. Do mešit ale chodí jen menšina
Muslimů je v celé České republice podle hrubých odhadů 10 000 až 12 000. Praktikujících, kteří pravidelně navštěvují mešity, je do pěti tisíc. Největší komunita je v Praze. Zde jsou také tři modlitebny. Další jsou v Teplicích, Hradci Králové a v Brně. Do jedné z muslimských modliteben nedaleko pražského Václavského náměstí se podíval i reportér Zbyněk Zikmund.
„Jedním z charakteristik mešit je, že musí být zachována čistota místa pro modlitbu,“ vysvětluje nutnost se před modlitebnou zout Vladimír Sáňka z Ústředí muslimských obcí.
Hlavní modlitebna má plochu zhruba 80 metrů čtverečních. Je v ní vyznačen směr modlitby směrem k Mekce.
„Vidíte, že tady není nic specifického. Modlitebny bývají zařízené velice jednoduše, aby nic nerozptylovalo. Je zde především Korán v několika jazycích a samozřejmě i v originále,“ říká Vladimír Sáňka.
Podle něj nemají muslimové v České republice dlouhodobě žádné problémy:
„Před 11. zářím 2001 mnoho lidí ani o islámu neslyšelo nebo netušili, že u nás nějací muslimové jsou. Po tomto datu se o islámu začalo více mluvit. Myslím si, že se společnost polarizuje a vidím nárůst této polarizace za posledních deset let. Teroristických činů, které jsou více či méně spojovány s muslimy, využívají různí islamofobové, aktivisté, někdy až extremisté. Vymýšlejí různé konspirace a neustále omílají různé stereotypy o islámu.“
Na odpolední modlitbu se v sídle Islámské nadace v Praze sešlo asi 30 muslimů různé barvy pleti i národnosti.
„Já jsem původně z Čečenska. Žádné extrémní věci jsem tady neviděl. Díky bohu, tady jsou lidé na víru slabí a kvůli tomu jsou takoví spokojení,“ říká jeden z nich – Ramazan.
Ramazan říká, že se třeba jednou na stará kolena do Čečenska vrátí, teď chce ale žít tady.