V. Klaus a J. Švejnar odpovídali na dotazy senátorů ČSSD

Česko zažilo první debatu s kandidáty na prezidenta v přímém rozhlasovém a televizním přenosu. Setkali se v ní prezident Václav Klaus, který usiluje o znovuzvolení, a jeho protikandidát Jan Švejnar. Odpovídali na otázky jenom sociálně-demokratických senátorů při jednání jejich klubu v Zeleném salónku Kolovratského paláce. Diskusi jste mohli sledovat v přímém přenosu ČRo 1 - Radiožurnálu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus a Jan Švejnar

Václav Klaus a Jan Švejnar | Zdroj: ČTK
Přehrát

00:00 / 00:00

Záznam debaty Václava Klause a Jana Švejnara z vysílání Radiožurnálu

Předsedkyně senátního klubu ČSSD Alena Gajdůšková přivítala oba kandidáty a vyzvala je k úvodnímu slovu. Na to měl každý z kandidátů tři minuty.

Václav Klaus zdůraznil, že může garantovat poučené prezidentování, konzistentnost a kontinuitu. Klaus senátorům ČSSD řekl, že i přes některé rozdílné pohledy ho s touto politickou stranou spojuje řada věcí i společný zájem na budoucnosti země. Připomněl, že od roku 1990 zažil se sociální demokracií chvíle "více či méně" příjemné a konfliktní okamžiky, vzájemné vztahy ale pokládá za korektní - a stejný vztah nabízí i do budoucna.

Jan Švejnar zase senátory upozornil, že mohou volit mezi minulostí nebo budoucností. Považuje se za za člověka, který může přinést nadstranickost, zkušenosti z domova i ze světě, zkušenosti s vedením lidí a schopnosti sjednocovat. "Budu tak schopen vytvářet konsenzus, který budeme potřebovat," řekl Švejnar.

Dotazy se týkaly privatizace v 90. letech, reformy zdravotnictví, ekologie i justice. Většina politiků se shoduje v tom, že dnešní duel obou prezidentských kandidátů u senátorů ČSSD mohl být zajímavý pro rozhlasové a televizní diváky, ale postoje jednotlivých politických stran, koho budou 8.února na Hradě volit, zřejmě těžko ovlivní.

O dění před debatou se více dočtete ZDE.

Pravidla volby prezidenta

Navrhovat kandidáta na prezidenta může nejméně deset poslanců nebo deset senátorů. Prezidentem republiky je zvolen kandidát, který na společné schůzi obou komor parlamentu získal nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců i nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů.

Nezíská-li žádný z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců a všech senátorů, koná se do čtrnácti dnů druhé kolo volby. V tom je zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců i nadpoloviční většinu hlasů přítomných senátorů.

V případném třetím kole je zvolen ten z kandidátů druhého kola, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců a senátorů dohromady. Nebyl-li prezident republiky zvolen ani ve třetím kole, konají se nové volby. Společné schůzi zákonodárců podle ústavy předsedá šéf Poslanecké sněmovny.

Milan Kopp, Václava Vařeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme