Václav Havel by v sobotu oslavil třiaosmdesáté narozeniny. V Brně mu odhalili třicátou lavičku
V pořadí třicátá lavička Václava Havla je od soboty součástí první kapucínské terasy pod brněnskou katedrálou Petrov. V den, kdy by Václav Havel oslavil třiaosmdesáté narozeniny, ji odhalila brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) spolu s rektorem Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) a Havlovým blízkým přítelem Petrem Oslzlým.
„Přeji lavičce, aby se na ní lidé setkávali a vedli dialog, což je její účel všude na světě,“ řekla Vaňková.
Přerod z dramatika ve vůdčí osobnost revoluce. Vzniká film o disidentských letech Václava Havla
Číst článek
Umístění lavičky navrhl rektor Oslzlý, který dříve působil jako dramaturg a režisér Divadla Husa na provázku.
„Toto místo s Václavem Havlem velmi úzce souvisí. A to nejen tím, že jej s Divadlem Husa na provázku spojuje ulička Václava Havla. Prostor má také silný genius loci, je to místo duchovní a Václav Havel sem při svých návštěvách Brna rád zacházel,“ uvedl Oslzlý.
Podoba lavičky je všude na světě stejná. Jde o dvě zahradní židle spojené se stolkem, kterým prorůstá strom, nejčastěji lípa, stejně, jako je tomu v Brně. Na okraji stolku stojí v češtině a angličtině nejslavnější citát Václava Havla: „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.“ Podobu lavičky navrhl Havlův přítel a dvorní architekt, designér Bořek Šípek.
Město na vznik lavičky vyhlásilo veřejnou sbírku, která bude pokračovat do konce srpna 2021 a zatím se v ní vybralo 30 000 korun. Náklady na vznik a umístění vzpomínkového místa byly 300 000 korun, zahrnují jednak výrobu lavičky, ale také autorská práva na design a užití jména Václava Havla. Část peněz se vrací do Knihovny Václava Havla.
Lavička Václava Havla je projekt pamětních míst věnovaných zesnulému prezidentovi. První lavička vznikla ve Washingtonu, další jsou v Dublinu, Barceloně, v Praze, Českých Budějovicích nebo Hradci Králové. I třicátá první lavička bude umístěna na Moravě, konkrétně ve Zlíně.
Prezidentovi narozeniny
Před třiceti lety otisklo Rudé právo článek, ve kterém přálo k narozeninám Ferdinandu Vaňkovi. U něj ale byla přiložená fotografie Václava Havla. Nikdo z tehdejší redakce si chyby nevšiml. K příležitosti Havlových narozenin otisklo sobotní Právo tento inzerát znovu.
Dramatik, disident a první porevoluční československý prezident Václav Havel se narodil 5. října 1936 v Praze. Byl vedoucí osobností československého disentu a od roku 1968 aktivně vystupoval proti režimu, za což byl často vězněn. Stal se hlavní postavou převratu, který začal v listopadu 1989, a o měsíc později byl poprvé zvolen československým prezidentem.
Havel byl uznávanou osobností i v zahraničí. Prezidentský úřad Československé, respektive České republiky vykonával až do roku 2003. Zemřel v prosinci 2011.