Válečným veteránům pomáhají v Česku tři komunitní centra. Loni se na ně obrátilo přes 300 vysloužilců

Psychické problémy po návratu z mise, ale také každodenní potíže v rodině nebo s financemi. S tím vším se potýkají váleční veteráni v Česku. Pomoci jim můžou specializovaná komunitní centra. Ta nabízejí psychologické, právní i ekonomické poradenství. V republice zatím fungují tři – při vojenských nemocnicích v Brně, Olomouci a v Praze. V budoucnu by se jejich počet měl ještě zvýšit.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úkolem cvičení bylo podle podplukovníka Líbala prověřit součinnost jednotlivých složek. „Cílem bylo prověřit národní obranný plán. Jeho součástí jsou určité činnosti policie a, řekněme, aktivních záloh nebo armády. Cvičení mělo prověřit jejich součinnost a schopnost reagovat na krizové situace,“ doplňuje.

Psychické problémy po návratu z mise, ale taky každodenní potíže v rodině nebo s financemi. S tím vším se potýkají váleční veteráni v Česku (ilustrační foto) | Foto: Michal Olbert | Zdroj: Armáda České republiky

„Byl jsem v těžké životní rodinné situaci. Dělal jsem si jasno s rozvodem… člověk měl určité pocity, člověk už nevěděl, jak to zvládat nebo co dělat dál,“ vzpomíná pro Radiožurnál na svoje rodinné problémy válečný veterán, který si přál zůstat v anonymitě.

Strávil několik měsíců na misi v Iráku. Sám psychologa navštívil až před pár lety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Specializovaná komunitní centra nabízí pomoc psychologa nebo právní a finanční poradenství, více si poslechněte v příspěvku Víta Andrleho

„Rodina trpí tím, že táta je na misi, máma s dětmi zůstává doma a musí řešit, co se děje. Když se pak otec vrátí zpátky, tak je pak dost složité, než si to sedne,“ dodává.

Psychologické poradenství nabízí vysloužilým vojákům i pražské komunitní centrum při Ústřední vojenské nemocnici. Někteří veteráni přijdou sami, častěji ale pomoc vyhledají až na doporučení lékaře.

Nejvíc je trápí problémy spojené s každodenním životem, jak říká psycholog Ústřední vojenské nemocnice Vratislav Simon: „Znamená to obtíže, které souvisí se stresem, v pracovní oblasti, ve vztahové… něco, co život přinese. Třeba to může být po nějaké závažné situaci v rodině, někdo onemocní…“

I rodinné terapie

Na psychologa se podle něj můžou navíc obrátit také blízcí válečných veteránů. „Může to být i v páru, přichází voják s manželskými, partnerskými obtížemi. Můžou přijít i jako rodina, když tam to, co se tam děje, zasahuje celou rodinu.“

2:08

Válka se do hlavy otiskne. Boj pokračuje i po návratu domů, tvrdí vojenský kaplan

Číst článek

Kromě psychických potíží ale musejí vysloužilí vojáci řešit i další těžkosti. V pražském komunitním centru jim proto nabízejí také právní poradenství.

S čím veteráni potřebují nejčastěji pomoct, přibližuje Lukáš Miklas z právního úseku Ústřední vojenské nemocnice.

„Převody pozemků, rozvody, rodinné právo, spory v rodině, domácí násilí, vztah rodič-dítě. Pak jsou to služební věci v armádě, u aktivních nebo i bývalých veteránů. Řeší třeba aktuální vztahy na pracovišti – vztahy nadřízený vs. podřízený, vysílání do misí,“ vyjmenovává.

Do nesnází se váleční veteráni dostávají i kvůli tomu, že jsou v obtížné finanční situaci.

„Válečný veterán, ať už z různých důvodů – osobních, automaty, neúspěšné podnikání – se dostane do tzv. dluhové pasti a najednou je v tom. Teď tam máme jednoho snad za 40 milionů. Snažíme se z toho vybalancovat, najít nějakou cestu, aby mohl nějakým způsobem žít a fungovat,“ popisuje Miklas.

Krajská komunitní centra

V komunitním centru proto také válečným vysloužilcům radí, jak vyjít s penězi a neskončit třeba v exekuci, nebo jak se poprat se závislostí. Veteráni můžou využít i služeb kaplana.

26:07

První otázkou Ukrajinců není, kde něco dostanou zadarmo, ale kde pracovat, říká hejtman Špoták

Číst článek

Kromě pražského komunitního centra jsou v Česku ještě další dvě – v Brně a Olomouci. Časem by měla přibývat další. Ministryně obrany Jana Černochová z ODS už dřív přislíbila, že budou v každém kraji. To vítá i válečný veterán, který v pražském komunitním centru sám vypomáhá.

„Jsme určitá schovaná komunita. Někteří, kteří jsou z civilu nebo mimo, tak do nás nevidí. Nevědí, co zažíváme a jaké máme problémy. Tuto činnost určitě podporuju, a když se vyskytne nějaká akce, tak rád přijdu a pomůžu.“

V Česku je podle ministerstva obrany téměř 16 tisíc novodobých válečných veteránů, kteří se zahraničních misí účastnili po roce 1989. Poradenských služeb loni využilo víc než 300 z nich.

Vít Andrle Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme