Vědci objevili původní šumavský smrk
Objevili jsme původní šumavský smrk! I tak by mohla znít charakteristika práce malé laboratoře Gen-Lab z Kašperských Hor. Laboratoř je dnes totiž schopná identifikovat původní šumavské populace smrku a odlišit je od těch, které sem byly v minulosti uměle dodány odjinud, třeba po velké kalamitě v 19. století.
Jak uvedl Jiří Mánek z Gen-Labu, vše se děje na základě analýzy genetických znaků: "Zpracovali jsme napříč republikou 70 smrkových populací ve všech rezervacích a pralesovitých částech, kde se smrk v České republice přirozeně vyskytuje. Díky tomuto pozadí dnes můžeme říci, sledované znaky u původních šumavských smrčin jsou unikátní a jsou pouze na Šumavě. Podle našich výsledků je to třeba u Pramenů Vltavy, na Trojmezné, na Jezerní hoře u Železné Rudy, na Polomu, na Staré Hůrce, na Staré Huti nebo na Radvanovickém hřbetu. Samozřejmě také v přírodní rezervaci Boubínský prales."
Z devatenácti už zatím zmapovaných lokalit na Šumavě odborníci prokázali výskyt původních šumavských smrčin ve čtrnácti z nich. Podle Jiřího Mánka tak zatím ještě nemohou říct, jaký je v šumavských lesích celkový poměr původních porostů.
Výsledky práce laboratoře ale už teď může využít Správa Národního parku Šumava, říká Petr Kahuda, který má na správě parku na starosti péči o ekosystémy: "Můžeme ho využít jednak při rozhodování o managementu území, při plánování pěstebních zásahů a u různých rozhoduje právě původnost či nepůvodnost smrkových porostů. Dalším využitím v oblasti může být sběr semenného materiálu, který získáváme samozřejmě pouze z lokalit, o kterých víme, že jsou původní. V neposlední řadě je to záchrana genofondu z některých i kůrovcem ohrožených lokalit."