Velké firmy by podle Paroubka měly povinně financovat sport

Sociální demokraté přišli s novým plánem, jak vyřešit financování sportu. Na veškeré veřejně prospěšné činnosti by podle nich měly povinně přispívat velké firmy, řekl v České televizi předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Foto: Marián Vojtek

Podle Paroubka by se to dotklo firem s obratem nad pět miliard korun, jakou jsou například ČEZ, RWE nebo Vodafone. Ze základu daně by povinně odváděly na charitativní účely jedno procento.

"Já si myslím, že by bylo dobré, aby aspoň v době krize, to znamená v době, kdy není možné například na sport, na kulturu, na sociální oblast nalézt peníze, tyto firmy, které vesměs jsou se zahraniční účastí, něco udělaly pro společnost s tím, že by se jim zachovala možnost, aby si rozhodovaly samy," uvedl Paroubek.

Dnes mohou společnosti odvádět peníze na sport či kulturu dobrovolně. Paroubkovi ale vadí, že to příliš nedělají. "Přestože by mohly odvést na veřejně prospěšné účely, tedy odečíst z daňového základu až pět procent, což je zhruba osm miliard korun, tak odvedly na tyto účely 550 milionů," dodal.

Pravicové strany plán odmítají

Se záměrem ČSSD nesouhlasí šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. V diskusním pořadu České televize upozornil, že firmy by v případě povinných odvodů zdražily své služby pro spotřebitele.

"Nejdřív bychom měli vyřešit problém Sazky, pak můžeme o dalších věcech uvažovat. Ale zavést tady nový systém, to nebude prospěšné, poněvadž nepochybuji o jedné věci - když tyto společnosti zatížíme dalšímu odvody, tak nám s radostí zase zvednou ceny," podotkl Schwarzenberg.

Plán sociálních demokratů odmítla také ODS. Povinné odvody na sport a kulturu by vedly k propouštění zaměstnanců a daňovým únikům. "Jde o další hloupý a nesystémový nápad Jiřího Paroubka, kterým se chce zalíbit voličům před volbami," uvedl pro ČTK ekonomický expert ODS Martin Kocourek.

Podle šéfa Strany zelených Ondřeje Lišky není Paroubkovo řešení nic jiného než vymýšlení způsobu, jak se vyhnout udělat pořádek ve vztahu státu vůči Sazce a sázkovým a loterijním společnostem.

"Ty mají podle zákona odvádět tolik peněz, že by to stačilo na financování nejenom českého sportu, ale také kultury. Proto si myslím, že než zdaňovat další a další, je potřeba vymáhat to, co ze zákona tyto společnosti mají odvádět," zdůraznil Liška.

Výdaje na sport neustále klesají

Výdaje státního rozpočtu na tělovýchovu a sport od roku 1989 neustále klesají, nyní se hodnota ustálila okolo čtvrt procenta z celkových výdajů. Ve srovnání se zbytkem Evropské unie je Česko po Bulharsku a Maltě zemí s nejmenšími výdaji na sport.

Na tom, že je současná podoba systému financování českého sportu nedokonalá a jsou potřeba změny, se shodují všechny politické strany zastoupené v Poslanecké sněmovně. Recepty na řešení mají různé, v zásadních věcech se ale příliš neliší.

Například ODS, ČSSD i KDU-ČSL hovoří o možnosti zřízení zvláštní rozpočtové kapitoly pro sport. Mezi náměty stran na zisk potřebných financí jsou mimo jiné příspěvky na sport z ceny lístků sportovních utkání, odvody zdravotních pojišťoven či zisk určité části peněz z autorských poplatků.

Martin Hromádka, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme