Rodina, nebo kariéra? Častá volba, před kterou stojí mladé vědkyně. Některé svou profesi dokážou skloubit i s výchovou dětí. Mnohem častěji se ale stává, že už se po porodu k vědecké práci nevrátí.
Barbora Strýcová postoupila do 2. kola Wimbledonu. Svou rozlučkovou cestu travnatým grandslamem prožívá i se synem. Jsem moc ráda, že je tu se mnou, a že to vnímá. I když si ale moc pamatovat nebude.
Češek ve věku 30 až 34 let, tedy v době, kdy zakládají rodiny, pracuje jen zhruba 60 procent, ukazuje analýza. Důvodem je třeba nedostatek míst ve školkách.
Hráčka s rekordními 143 reprezentačními starty podle svých slov dříve dostala od Lyonu pouze malé procento ze sociálního pojištění, navíc s ní klub během těhotenství a mateřské nekomunikoval.
„Rodiče, zpravidla ženy, si po tak dlouhé době, kterou se svými dětmi strávili, často nevěří. Je tam obrovská ztráta sebedůvěry. Říkají: Už ani nevím, jak se ovládá kopírka,“ říká Andrea Bohačíková.
Smrt nenarozeného miminka bývá pro rodiče traumatizující zážitek. Zatímco ale matka může čerpat mateřskou dovolenou, která jí má pomoct vyrovnat se z bolestnou ztrátou, muž takovou možnost nemá.
Nejpozději za dva roky by tak čeští zákonodárci měli zajistit, aby minimálně na dva měsíce mohl nastoupit na rodičovskou taky otec dítěte. Ženám to může pomoct s návratem do práce.
„Obvykle začínají podnikat z důvodu větší flexibility řízení svého života v době mateřské nebo návratu po mateřské,“ vysvětluje zakladatelka projektu Ocenění českých podnikatelek Helena Kohoutová.
Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se rodiče v péči o potomka vystřídali. Celá rodičovská by tak při vystřídání mohla být například o dva měsíce delší.
Praha chystá novinku pro lidi, kteří v hlavním městě využívají městskou hromadnou dopravu – nově si budou moct koupit roční jízdenku na splátky. Více se dozvíte v přehledu tisku Radiožurnálu.
Na účty výzkumníků vysokých škol se zaměřili hackeři. Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) uvádí, že v případě odchodu amerických vojáků z Afghánistánu odejdou i ti čeští. Témata sobotního tisku.
Práce na směny a rodinný život – dvě věci, které jdou dohromady jen těžko. Své o tom ví třeba zdravotní sestry. Některé se kvůli tomu po rodičovské do nemocnic už nevrací a hledají práci mimo obor.
Skupina poslanců ze šesti klubů v čele s Alešem Juchelkou (ANO) v novele zákoníku práce navrhla nahradit slovo „dovolená“ slovem „péče“, které je podle nich příhodnější.
České ženy mají průměrně o 21 procent nižší plat než jejich mužští kolegové. Vládní odbor rovnosti žen a mužů proto navrhuje zvýšit kontroly inspekce práce zaměřené na tento problém.
Francouzští rodiče, kteří mají nespavá miminka, angažují noční chůvy, aby se mohli vyspat. Za jednu klidnou noc jsou ochotni zaplatit i více než 100 eur, v přepočtu přes 2600 korun.
Otcové zřejmě získají nárok na týdenní placenou dovolenou po narození dítěte. Dobrovolní záchranáři budou pobírat vyšší nemocenskou. V novele o nemocenském pojištění, jež předpokládá i rozšíření nároku na sirotčí důchod, to v pátek schválila Poslanecká sněmovna.
Firmy se často přejmenovávají, mění majitele, vyhlašují insolvence a různými jinými způsoby se snaží vyvázat ze svých povinností. Není ale úplně obvyklé, že se ztratí velká známá firma, která je podle obchodního rejstříku zcela v pořádku. Přesto se ale dělá neviditelnou a to pro ženu, která se do ní chce vrátit po mateřské dovolené.
Vláda dnes schválila týdenní otcovskou dovolenou. O přijetí návrhu novely o nemocenském pojištění informoval premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD na twitteru. „Podpora rodin s dětmi je důležitá,“ uvedl. Zatím není jasné, kolik otcové dostanou. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhovalo 70 procent vyměřovacího základu výdělku, tedy stejně jako ženy na mateřské. Proti byl ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO. Normu nyní posoudí sněmovna.
Barevné pytlíky na svačiny, speciální kožené bačkůrky, cvičení s kočárkem nebo třeba kadeřnictví specializované na ty nejmenší. Za všemi těmito podnikatelskými nápady stojí ženy, které se k rozjetí vlastního byznysu rozhodly na mateřské dovolené. Jednou z motivací, proč se rozhodly živit samy, byla i neochota ze strany předchozího zaměstnavatele.
Na mateřskou dovolenou mají v České republice nárok i ženy, které dojížděly za prací do zahraničí. Ministerstvo práce a sociálních věcí se ztotožnilo s názorem ombudsmanky a změnilo doteď používanou praxi. Informuje o tom Česká televize.
Absolventky, ženy po padesátce nebo po mateřské dovolené jsou ohroženými skupinami, které obtížně hledají pracovní místa. Často se proto pouští do samostatného podnikání. Přitom můžou získat pomoc od obcí, státu nebo z fondů Evropské unie.
Sehnat práci na malém městě, kde žije několik tisíc lidí, a navíc po několikaleté mateřské dovolené, je pro ženy mnohdy téměř nemožné. Matka dvou dětí Miroslava Brožová z Nepomuku u Plzně se rozhodla, že místo shánění práce rozjede vlastní podnik, a založila volnočasové centrum Fénix, které pomáhá i dalším rodičům.
Mateřské centrum Krteček v Jeseníku připravuje další kurz ženy po mateřské dovolené, které se vracejí na trh práce. Chce jim pomoct postavit se na vlastní nohy a začít podnikat.
Více flexibilních pracovních úvazků a firemních školek by ženám usnadnilo práci a studium. Češky stále zaostávají v kariéře za muži, protože jsou na pracovním trhu znevýhodněné kvůli rodině.