Personální rošáda v centrále NATO se odkládá. Černochová a Lipavský se neshodli na novém velvyslanci

Vláda v létě plánovala personální obměnu na českém zastoupení při Severoatlantické alianci. Kvůli sporům mezi ministerstvy obrany a zahraničí z toho ale sešlo. Jak zjistil Radiožurnál, velvyslance Jakuba Landovského (ČSSD) naopak čeká mimořádné prodloužení jeho mise v Bruselu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český velvyslanec při Severoatlantické alianci Jakub Landovský se měl na přelomu července a srpna vracet zpět do Prahy, ve funkci ale zůstane mimořádně déle – jak dlouho, není zatím jisté. Radiožurnálu to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Vláda se původně chystala Landovského nahradit podle zvyklostí s uplynutím čtyř let od jeho vyslání na diplomatický post.

23:55

Velvyslanec při NATO: Napětí na ukrajinské hranici je značné. Musíme riziko porovnávat s rokem 2014

Číst článek

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) podle zdrojů Radiožurnálu usilovala o to, aby se novým šéfem české mise při NATO stal člověk z jejího úřadu. Konkrétně mělo jít o vrchního ředitele Sekce obranné politiky a strategie Jana Jireše s tím, že se Landovský vrátí zpět na ministerstvo obrany. O plánu už v březnu informoval deník Právo.

Navrhování kandidátů na velvyslance je ale v kompetenci ministerstva zahraničí. Ministr Jan Lipavský (Piráti) proto přišel s vlastním návrhem. Prosadit chtěl šéfa Odboru společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU Davida Koneckého.

Ani po několika měsících se spor mezi obranou a Černínským palácem nepodařilo vyřešit, potvrzují mimo záznam zdroje obeznámené s jednáním.

Nikdo ze zúčastněných se k neshodám nicméně vyjadřovat nechce. „Ministerstvo obrany nebude komentovat ani konkrétní případy, ani pracovní diskuzi mezi resorty,“ odpověděla Radiožurnálu mluvčí úřadu Simona Cigánková. Komentovat spory nechtělo ani ministerstvo obrany, vyjádření odmítl rovněž velvyslanec Landovský.

Velvyslancem na neurčito

Jeden z nejvýše postavených Čechů v EU. Diplomat Šedivý bude novým šéfem Evropské obranné agentury

Číst článek

Z dostupných informací se zdá, že Landovský v Bruselu zůstane, dokud se neshodu mezi resorty nepodaří vyřešit. „Obecně platí, že velvyslanec zůstává velvyslancem, dokud ho vláda neodvolá, respektive dokud na post nevyšle nového,“ řekla Radiožurnálu mluvčí Černínského paláce Mariana Wernerová.

Jan Jireš i David Konecký jsou zkušení diplomaté, kteří se bezpečnostní politikou zabývají dlouhodobě. Jireš například vyjednával nedávno uzavřenou česko-americkou obrannou smlouvu. Konecký zase v minulosti při NATO působil jako vedoucí politické sekce českého zastoupení.

Spory mezi ministerstvy obrany a zahraničí o jméno velvyslance při NATO nejsou výjimečné. Post je specifický tím, že se v něm setkávají zájmy obou resortů. Podobná situace nastala i u předchůdce Landovského, bývalého ministra obrany Jiřího Šedivého, který dnes vede Evropskou obrannou agenturu. Jako velvyslanec při NATO působil bezmála sedm let, tedy o tři roky déle proti zvyklostem.

Klíčové místo české obrany

Místo velvyslance při NATO je vůbec nejdůležitějším zahraničním postem v obranné diplomacii aliančních zemí. Podílí se prakticky na všech rozhodnutích Aliance a schází se u něj všechny klíčové informace. Každý týden zasedá na jednání s kolegy ze všech dalších spojeneckých zemí, a pokud Aliance jedná ve formátu ministrů či hlav států, slouží po dobu jednání jako jejich pravá ruka.

31:13

Landovský: EU a NATO tvoří skvělý tandem. Evropská armáda není potřeba

Číst článek

Landovský tak byl za své působení v Bruselu například u třenic, které uvnitř aliance vyvolal někdejší americký prezident Donald Trump, u schválení nové strategické koncepce NATO nebo u rozhodnutí výrazně posílit vojenskou přítomnost paktu ve východním křídle spojeneckých zemí. Politicky význam velvyslance při NATO v poslední době vzrostl právě v souvislosti s reakcí na ruskou invazi na Ukrajinu.

České zastoupení při NATO nicméně čeká jiná personální výměna. Na místo vojenského představitele Česka v alianci, které v minulosti zastával také prezident Petr Pavel, míří generál Ivo Střecha. O jeho přechodu už dřív informovala Česká televize a její informace serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje.

O Střechovi se po odchodu Aleše Opaty mluvilo jako o kandidátovi na místo náčelníka generálního štábu, tím se ale nakonec stal Karel Řehka a Střecha nyní působí jako jeho zástupce. Informace o odchodu generála Střechy se objevily v době sporů mezi generálním štábem a ministryní Černochovou o zásahy do řízení armády. Zda s tím jeho přestup do Bruselu nějak souvisí, ale není jasné.

Viktor Daněk, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme