Veterináři přijali mimořádná opatření kvůli klusavce
Ústřední nákazová komise rozhodla o utracení jednoho potomka ovce, u níž byla minulý týden klusavka potvrzena. "K žádné likvidaci stáda nedojde," řekl po jednání komise ministr zemědělství Jan Fencl. Mimořádná veterinární opatření ale zahrnují povinné testy starších porážených ovcí. Náklady na ně uhradí stát.
"Budou testována všechna zvířata, která uhynou nebo budou nutně poražena od stáří 12 měsíců, a budou také testována všechna porážená zvířata starší 18 měsíců. Náklady na toto testování zaplatí stát," uvedl ministr Fencl. Odhaduje se, že by tyto testy měly přijít asi na pět milionů korun ročně.
Chov v Helvíkovicích na Orlickoústecku, kde se klusavka vyskytla, a všechny ostatní chovy, do kterých se během minulých dvou let dostal kus z rizikového stáda, budou moci zvířata přesunovat pouze mezi sebou. Podle ministra Fencla opatření může trvat až tři roky. U všech chovatelů ovcí budou veterináři čtvrtletně provádět kontroly a u všech chovatelů bez výjimky. "I v jiných chovech by mohlo dojít k tomu, že by nám takovýto případ mohl uniknout. Kromě těch dovozních opatření, které už uplatňujeme, by měla být opatření, která by měla zabránit dalšímu zavlečení této nákazy." Kvůli klusavce budou testována všechna více než rok stará uhynulá zvířata a testy budou procházet i jateční ovce starší 18 měsíců.
Podle ministra zemědělství Jana Fencla totiž není vyloučeno, že se klusavkou nakazí i jiné chovy. "Ta choroba odpovídá problému, že s touto nemocí žijeme od roku 1730 a v Evropské unii v roce 2000 se více než polovina států s touto chorobou setkala."
Klusavka byla minulý týden potvrzena u jedné ovce na farmě v Helvíkovicích ve východních Čechách. Nemoc je podobná BSE, ale není přenosná na člověka. Rozšířená je po celém světě, postihuje centrální nervový systém a končí uhynutím zvířete. Nemocné zvíře se pozná tak, že neodhadne vzdálenost. Má také nekoordinované pohyby, které připomínají klus. Pro zvířata je nemoc smrtelná.
Klusavka je v Evropě známá už 200 let, u nás ale zatím zaznamenána nebyla. Jedná se o chronické infekční onemocnění ovcí vyvolané infekčními priony. Patří do skupiny transmisivní spongiformní encefalopatie, do které spadá i takzvaná nemoc šílených krav, encefalopatie norků, koček či chronické chřadnutí jelenů. Transmisivní znamená přenosné, spongiformní pak houbovité a encefalitida je nezánětlivé poškození mozku.
V České republice je nyní zhruba 90 tisíc ovcí, hlavně v podhorských oblastech Budějovicka, Plzeňska a Ústecka.