Vietnamci v Čechách se při oslavách Nového roku neopíjejí

Dvě a půl miliardy lidí dnes oslaví příchod Nového lunárního roku. Ohňostroje rozsvítí oblohu především v Číně a dalších asijských státech, když úderem půlnoci skončí Rok zajíce a začne Rok draka. Ten patří podle tradice mezi nejšťastnější z celého lunárního kalendáře. Nový rok přivítají i desetitisíce Vietnamců v Česku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rýžové koláčky jsou tradičním vietnamským novoročním jídlem

Rýžové koláčky jsou tradičním vietnamským novoročním jídlem | Zdroj: Reuters

Oslava Nového roku v asijském podání je spíše obdobou českých Vánoc. Lidé si vyzdobí domy i obchody, celá rodina se schází u bohatě prostřeného stolu a navštěvují se příbuzní a přátelé.

Vietnamskému Novému roku se říká Tet a má se jednat o období klidu a bezstarostnosti. K tradičním slavnostním jídlům patří třeba rýžový dort zabalený v banánových listech.

Děti ale místo dárků dostávají peníze. „Nemusí to být nějaká velká částka, stačí málo, třeba stovku, dvě stovky. Jako že se dává to štěstí těm dětem, jako symbolicky. Není to jako Vánoce, že si dáváme dárky,“ říká studentka pražského gymnázia Hoa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Ľubomír Smatana přibližuje vietnamské oslavy Nového roku

Nový lunární rok slaví také mladí Češi vietnamského původu, kteří se drží tradice svých rodičů. Popíjet ovšem bude jen málokdo, protože se to prý k charakteru svátku nehodí.

„Vietnamci se v zásadě při žádných svátcích ani při svatbách neopíjejí. Vnímají to jako mužskou čest, že dokážou zůstat až do poslední chvíle střízliví, takže bohužel to není jako v Čechách, že bychom se na Silvestra opili do němoty,“ říká 26letý Do Duy Hoang, který se narodil ve Vietnamu a češtinu uslyšel poprvé v šesti letech.

Důvodem je podle něj také skutečnost, že si nikdo nechce uříznout ostudu před početnými příbuzenstvem.

„Vietnamský Nový rok je totiž něco jako v Čechách Vánoce. To znamená, že je tady nějaká rodinná večeře, druhý den je oběd se širší rodinou a to prostě nejsou příležitosti, kdy by se člověk chtěl opít úplně do němoty, protože tam bude celé příbuzenstvo,“ dodává student.

Knedlíčky a ohňostroje: Čína se chystá na Rok draka

Číst článek

Hoangova rodina je buddhistická a ve Vietnamu by nejspíš zamířila do nějakého chrámu, v Praze se ale způsob oslav poněkud liší.

„Do Sapy do chrámu asi nepůjdu. Maximálně co udělám je, že zapálím vonné tyčinky u našeho rodinného oltáře. Ale to je spíš abych si připomněl svoje předky, kteří už tady s námi nejsou,“ vysvětluje Hoang.

Rok draka prý přináší víc štěstí než jiné a šťastnější má být i ten, kdo se v něm narodí. Řada párů se proto snaží na svět přivést potomka právě v něm.

„Kromě mojí matky vlastně můj tchán, moje tchyně i můj otec už by si přáli, abychom měli dítě. S tím dovětkem, že teda teďka by se to hodilo, když je ten rok draka a je to příležitost jednou za dvanáct let,“ směje se Hoang. Zatím se ale prý na rodičovství necítí.

Lunární roky se opakují po dvanácti letech a jejich začátek a konec je pohyblivý.

Ľubomír Smatana, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme