Vláda zatím důvěru sněmovny nemá. Poslanci debatovali den a noc, pak schůzi přerušili do 18.00
Poslanci debatovali celou noc, jednali celkem 22 hodin. Vláda Petra Fialy z ODS přesto zatím důvěru sněmovny nemá. Schůze nakonec byla na žádost SPD přerušena. Jednání o důvěře vládě má pokračovat znovu od 18.00. Poslance teď čeká mimořádná schůze k financování hnutí STAN, kterou svolala hnutí ANO a SPD.
K řečnickému pultíku ve sněmovně přistoupil po více než dvaceti hodinách jednání o důvěře vládě bývalý premiér Andrej Babiš z ANO. Krátce před 6.30 byl posledním přihlášeným do debaty.
Sprostý Fiala, Babišův spor o češtinu i Okamurova móda. Přečtěte si výběr výroků ze sněmovny
Číst článek
Jeho vystoupení po dvaceti minutách končí. Poslance v tu dobu už tlačil čas, protože od 9.00 je naplánovaná mimořádná schůze k financování hnutí STAN, která nejde odložit.
Vypadalo to, že se schyluje ke klíčovému hlasování o důvěře Fialově kabinetu. Pak si ale vzal slovo předseda SPD Tomio Okamura. „Je potřeba nejprve projednat vaše financování, bereme si dvě hodiny pauzu, tím pádem plynule přejdeme do mimořádné schůze,“ prohlásil.
Po krátké debatě šéfů poslaneckých klubů pak předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) schůzi přerušila do 18.00.
Jednání o důvěře začalo ve středu od 9.00. Schůze byla přerušena ve čtvrtek po 7.00. Opoziční řečníci, kteří vládu kritizovali, několikrát poukazovali na prořídlé poslanecké lavice i na to, že chybí zástupci kabinetu.
V roce 2018 poslanci hlasovali o vyslovení důvěry koaličnímu kabinetu ANO a ČSSD asi po 16 hodinách jednání, krátce po půlnoci 12. července.
První Fiala, druhý Babiš
„Přicházím sem jako předseda vlády s hrdostí i s pokorou zároveň,“ prohlásil ve středu v úvodu svého projevu premiér Petr Fiala, který před poslance předstoupil jako první. Vyjádřil také úctu sněmovně tím, že ji nepovažuje za zbytečnou nebo přebujelou instituci ani za žvanírnu, jak ji v minulosti označoval jeho předchůdce a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Fialův vulgarismus
Na začátku odpoledního jednání, když místopředsedkyně sněmovny Věra Kovářová (STAN) musela kvůli nepřítomnosti členů vlády na několik minut přerušit debatu, zachytily sněmovní mikrofony, jak si vulgárně ulevil. „Mě už to tady se*e,“ prohlásil.
Vláda předstupuje před poslance s programovým prohlášením, které schválila minulý ve čtvrtek. „Program je realistický. Nejsme populisté a nechceme slibovat nic, o čem nejsme přesvědčeni, že jsme to schopni naplnit,“ řekl Fiala, který mluvil zhruba půl hodiny.
Poté si vzal slovo expremiér Babiš, jehož projev trval zhruba hodinu a půl. Obhajoval v něm kroky své vlády, kterou líčil jako úspěšnou, a avizoval, že jeho hnutí ANO vládu nepodpoří.
„Nemůžeme podpořit vládu, která záměrně klame občany, slibuje to, co nikdy nemůže splnit, a místo konkrétních řešení nabízí otřepané fráze a nicneříkající floskule,“ prohlásil.
Stejně tak chce hlasovat i hnutí SPD, ani to podle svého předsedy Tomia Okamury nebude pro Fialovu vládu hlasovat.
Pětice vládních stran – ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Piráti, STAN – má nicméně v dolní komoře pohodlnou většinu, vláda proto důvěru s největší pravděpodobností získá. Disponuje 108 z 200 hlasů.
Vláda schválila programové prohlášení. Prioritou je, aby Česko obstálo v mezinárodní konkurenci
Číst článek
K vyslovení důvěry stačí hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Zákonodárci budou hlasovat po jménech v pořadí od vylosovaného člena dolní komory.
Fialova vláda má 18 členů, o tři více než někdejší kabinet ANO a ČSSD Andreje Babiše. Ve vládě jsou nově ministři pro legislativu, pro Evropskou unii a pro vědu, výzkum a inovace. ODS má pět ministrů, STAN čtyři, Piráti a KDU-ČSL po třech a TOP 09 dva.