Vláda nabízí půjčky vytopeným

Lidé, které postihla velká voda, mohou požádat o výhodnou 150 tisícovou půjčku. Zatím ji mohly využívat pouze mladé rodiny, v nichž alespoň jeden z partnerů byl mladší 36 let. Ministerstvo pro místní rozvoj podle svého šéfa Radko Martínka ale kvůli povodním možnost čerpání půjčky, která má splatnost 10 let a stálý dvouprocentní úrok, rozšířilo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuace ve Veselí n. Lužnicí

Evakuace ve Veselí n. Lužnicí | Zdroj: ČTK

"Vláda schválila použití půjček na modernizaci bydlení pro mladé na povodňové škody, to znamená v tomto případě bude odstraněna věková hranice a všichni lidé, kteří se prokáží potvrzením příslušného obecního úřadu, že byli vytopeni, budou moci čerpat půjčku 150 000 korun," vysvětlil ministr Martínek.

"U větších škod nad 71.500 Kč vláda schválila další program, kdy Státní fond rozvoje bydlení na požádání obcí poskytne peníze na vytvoření povodňového fondu," uvedl Martínek. Z tohoto fondu pak obce budou dávat nevratné dotace majitelům bytů a domů. Dotace může uhradit až 70 procent celé škody. U občanů, kteří byli vytopeni již u předchozích povodní, až 90 procent. Dotace je omezena 200.000 korunami u nemovitosti do tří bytů, u nemovitosti s osmi byty je dotace maximálně 500.000 Kč a 700.000 Kč u nemovitosti s více než osmi byty.

O pět miliard korun se kvůli povodním zvýší příjmy a výdaje letošního státního rozpočtu. Deficit ale zůstane stejný, tedy více než 74 miliardy korun. Pět miliard korun má jít na pomoc oblastem postiženým velkou vodou. Kde konkrétně vláda částku vezme, řekl ministr financí Bohuslav Sobotka.

"Bude získána tak, že 2 miliardy korun by měly být získány z dividend společnosti ČEZ, 2,69 miliardy z dividendy od společnosti Osinek a přes 300 milionů korun ze snížení základního kapitálu společnosti Osinek, a.s."

Pokud se nevyčerpá celých pět miliard na odstraňování škod, budou podle Sobotky peníze využity i na budování nových protipovodňových opatření nebo budou převedeny jako rezerva do dalšího roku. Naopak, pokud bude potřeba více peněz, vláda je připravena podniknout odpovídající opatření, uvedl ministr. Vláda podle něj bude žádat i o pomoc z fondů Evropské unie.

Vláda také prodloužila stav nouze, který v neděli vyhlásila v sedmi krajích, do 19. dubna. Původně mělo opatření skončit 10. dubna. Ministr vnitra František Bublan vysvětlil, že opatření přijala vláda nikoli proto, že by hrozilo další nebezpečí, ale kvůli rychlejší likvidaci škod. Stav nouze totiž umožňuje například zaměstnávat firmy bez výběrových řízení.

Kabinet chce rovněž vytvořit fond, ze kterého se budou čerpat peníze na výstavbu protipovodňových opatření nebo na výkup domů, které opakovaně zatopila voda. Ve fondu by bylo asi deset až 15 miliard korun. Peníze by si stát půjčil od Evropské investiční banky. Podle premiéra Jiřího Paroubka by stát půjčku splácel 20 až 25 let. Stát by podle premiéra realizoval i dobrovolné výkupy těch nemovitostí, které jsou v záplavových územích opakovaně zaplavovány, a kam se třeba občané nebudou chtít vrátit.

Milan Kopp, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme